ОММ: Пратениците да ги донираат лаптопите онаму каде што се најпотребни

Собранието на Република Северна Македонија склучи договор за набавка на сто преносни компјутери. Овие компјутери Собранието ги добива во период на корона-криза, кога власта и опозицијата се натегаат околу тоа дали парламентот треба да работи онлајн, реагираат од Обединета младина за Македонија.

-Еден лаптоп чини 56 445 денари. Младинската организација на Обединети за Македонија потсетува дека неодамна во јавност излегоа податоци дека 40 000 деца немаат лаптоп или компјутер и дека не можат да следат онлајн настава- стои во соопштението.

Затоа, апелират до пратениците да бидат општествено-одговорни и овие лаптопи да ги донираат онаму каде што се најпотребни.

-Без оглед на тоа што нашата држава се наоѓа во коронакриза, пратениците земаат голема плата и може да си доволат да си купат лаптоп, кој е со многу пониска цена и може да користи за организирање на онлајн седници. 100 од тие 40 000 може да се помогнат, а да не зборуваме дека со одвојување на високите плати можеме да помогнеме и на многу повеќе- се вели во соопштението.

Со амин од Џафери набавени 100 лаптопи за пратениците

Прочитајте и...  Џафери: Идејата е пратениците со ковид-19 или оние кои се во изолација да се вклучат онлајн

Поврзани вести

ВИДЕО | Царовска: Првото полугодие ќе заврши на крајот на годинава

Слободен печат

Шахпаска: Не 16  туку 365 дена да работиме на прашањето на насилството, родово-базираното и семејното насилство

Слободен печат

Намален бројот на инфицирани лица, но не и на починати: Германија со дневен рекорд од 410 смртни случаи

Слободен печат

ЕССЕ: Нема да запре родовото насилство без целосна примена на новиот закон

Слободен печат

Радио Нов Зеланд: Сто мртви делфини насукани на бреговите на архипелагот Чатам

Слободен печат

Царовска: За родово базираното насилство треба гласно да зборуваме

Слободен печат

Остави Коментар