Tag : настава

Вести Македонија Слајдер

Денеска завршува учебната 2019/2020 година надвор од училишните клупи

Слободен печат
За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од...
Вести Свет

Наставата во Кембриџ следната академска година ќе се одвива онлајн

Слободен печат
Универзитетот Кембриџ соопшти дека во следната учебна година сета настава ќе биде преку интернет поради пандемијата на коронавирус, јави ДПА. Британскиот универзитет соопшти дека очекува...
Вести Македонија Слајдер

МОН интензивно работи на тоа како ќе се организира школската година

Слободен печат
Министерството за образование и наука интензивно работи на тоа како ќе се организира школската година. Од страна на Комисијата на зраразни болести има подготвено препораки...
Вести Економија Регион

Словенија ќе одвојува по 150 евра помош за студентите

Слободен печат
Министерството за образование на Словенија објави дека досега над 46.000 редовни студенти аплицирале за добивање директна државна финансиска помош. Собранието изгласа Закон за помош на...
Вести Македонија

Алијанса за Албанците: Не можеме да кажеме дека онлајн наставата е успешна, да се бараат нови мерки

Слободен печат
Поминаа повеќе од еден месец откако наставата не се одржува редовно заради ризикот од коронавирус во земјата. Иако Министерството за образование вети многу, досега единствената...
Вести Македонија Слајдер

Адеми: Најбитно е да се одржи двонасочна комуникација, бидејќи само наставникот знае до кое ниво е ученикот

Слободен печат
Откако се донесоа уредби на Владата за начинот како ќе се обезбеди таа двонасочна комуникација и размена на податоците помеѓу наставникот и ученикот, досега информациите...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Наставата на далечина се приближува кон тортура

Многумина родители и ученици се растревожени од најавите на Министерството за образование и наука дека ќе се оценува успехот на децата во периодот додека трае...
Вести Македонија Слајдер

Наставата на далечина се приближува кон тортура

Слободен печат
Во утрешниот број на „Слободен печат“ читаjте:  Интервју Амир Ор, добитник на „Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата  Хроникa Наставата на далечина се приближува...
Вести Македонија Слајдер

Адеми: Онлајн-настава има во сите училишта

Информациите од терен за онлајн-наставата се доста охрабрувачки. Досега не сме примиле информација дека во некое училиште воопшто не се организира онлајн-настава. Има одредени предизвици...
Вести Македонија

Универзитетот во Тетово наставно-научниот процес продолжи да го реализира преку онлајн платформа

МИА Агенција
Канцеларијата за образование при Универзитетот во Тетово информира дека на сите нивни факултети наставниот процес се одвива преку онлајн платформата, форма на настава која е поддржана и прифатена од...