Официјално: Димитриоски нов играч на Вардар – Слободен печат
РакометСпорт

Официјално: Димитриоски нов играч на Вардар

Со доаѓањето на Димитриоски (21) клубот продолжи со засилувањето и подмладувањето на тимот во добрана на европската титула.

Левото крило Димитриоски потпиша двегодишен договор со „црвено-црните” и ќе му прави друштво на Тимур Дибиров во новата сезона.

Еден од младите репрезентативци на Македонија, Димитриоски веќе има искуство со настапите во регионалната СЕХА Газпром лига и во ЕХФ лигата на шампионите.

Играше во квалификациите за ЕП 2020 година во сениорскиот дрес и ги помина и сите младински селекции во репрезентацијата покажувајќи дека е подготвен и за поголеми спортски успеси.

facebook.com/dimitrioski

Доаѓа од спортско семејство каде ракометот е спорт број 1, а пет години настапуваше за екипата на Металург. Сезонава го освои Купот на Македонија, а играше и во СЕХА лигата и Лигата на шампионите.

Беше планиран за настап и на последното СП 2019 година, но поради повреда на последниот тренинг пред тргнување отпадна од комбинација.

Претходно Вардар ги ангажираше руските репрезентативци Атман и Горпишин, и летонскиот голман Кугис. Воедно нови договори со македонскиот и европски шампион потпишаа Скубе и Гедбан.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close