Одложено рочиштето за „Рекет“, двајца сведоци не се појавија во судот

Вториот сведок Лидија Јаневска исто така не дојде на судење, поради, како што рече судечкиот судија неуредна достава на покана.

Бизнисменот Владимир Тодоровиќ, кој денеска требаше да сведочи во процесот „Рекет“ вчера го известил судот дека поради итни службени обврски во Бугарија извесен период нема да е во можност да се појави во судница.

Вториот сведок Лидија Јаневска исто така не дојде на судење, поради, како што рече судечкиот судија неуредна достава на покана.

По однос на барањето на Бојан Јовановски за замена на затворскиот притвор со друга алтернативна мерка, судечкиот совет денес извести дека одлучил обвинетиот Јовановски и понатаму да остане во притвор.

Според судот мерката притвор му била пред 15 дена потврдена и продолжена и ид скопскиот Апелационен суд, а не била во поголема мерка и здравствената состојба на Боки 13.

Прочитајте и...  Сончево време со температура до 21 степен

Следното рочиште е закажано на 3 март за кога судот повика шест сведоци. Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција има поднесено обвинение против Бојан Јовановски и Катица Јанева.

Првообвинетиот Јовановски се сомничи дека сторил кривично дело „перење пари и други приноси од казниво дело“ и за „примање награда за противзаконито влијание“. Второобвинетата Јанева се товари дека сторила кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.

Прочитај повеќе

Бројот на крводарители сведен на минимум

Слободен печат

Авганистан денеска ослободи 100 талибански заробеници

МИА Агенција

Спасовски: Владата во ниту еден момент не заборави на граѓаните на Општина Куманово

Слободен печат

Лајчак известен дека Курти лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Слободен печат

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен печат

Не чекале коронатест – патници од индонезиски брод скокале во море и пливале до брегот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

МИА Агенција

Оваа техника за дишење може да им го спаси животот на заболените од коронавирус: Англиски лекар објаснува како да ги спасите белите дробови (ВИДЕО)

Слободен печат

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

ЕЦДЦ: Европа сѐ уште не го достигна врвот на епидемијата

МИА Агенција

Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

Дејан Андоновиќ

Синот на српскиот претседател Вучиќ заразен од коронавирус: „Сине ќе победиш, те сака тато“

Слободен печат