Одиграл само 40 минути, а продаден за 10 милиони фунти

Станува збор за Винсент Јансен кој од Тотенхем ја продолжува кариерата во Мексико, односно во Монтереј во трансфер вреден 10 милиони фунти.

Холандскиот интернационалец дојде во премиерлигашкиот клуб во 2016 година за 17 милиони фунти од АЗ Алкмар. Во првата сезона играше во 38 натпревари и постигна шест голови.

Потоа, имаше големи проблеми, во сезоната 2017/18 одигра само една минута, пред да биде позајмен во турскиот клуб Фенербахче.

После враќањето во екипата настапи уште само трипати, односно вкупно 40 минути во последните две сезони и не ги оправда очекувањата.

Но, Тотенхем успеа да го продаде за една добра сума од 10 милиони фунти и секако шанса за англискиот клуб да ангажира некое добро летно засилување за новата сезона.

Прочитајте и...  Во Тотенхем веќе се гледа „печатот“ на Мурињо, минимален триумф над Барнли

Поврзани вести

Победнички старт на Ѓоковиќ на турнирот во Виена

Слободен печат

Претседателот на ФИФА позитивен на коронавирус

Слободен печат

Објавена листата на најбрзи фудбалери, Мбапе нема конкуренција

Слободен печат

Мурињо во елемент: Во Тотенхем нема место за примадони

Слободен печат

Барселона поради Бартомеу не го донесе Халанд пред три години, го избркал директорот кој договарал трансфер

Слободен печат

За да не загуби 500 милиони долари, сезоната во НБА ќе стартува пред Нова година

Слободен печат

Остави Коментар