Од утре се затвораат угостителските објекти, а полициски час од 20 часот?

epa09066716 Police officer controls the documents of the man in his car during the curfew in Skopje, Republic of North Macedonia, 10 March 2021. Due to the continuous increase in the number of newly infected people with COVID-19, North Macedonia Government declared new curfew next two weeks starting from 10 March. The curfew begins at 10pm until 5am in the morning every day, including two weekends. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Се очекува Владата денеска да донесе нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот откако претпладното таква препорака произлегла од заседанието на Главниот координативен штаб, дознава „360 степени“.

Според нивните сознанија, од утре па во наредните 14 дена ќе бидат затворени угостителските објекти. Исто така, за два час порано се поместува и почетокот на полицискиот час, така што наместо во 22.00 часот, тој ќе почнува од 20.00 часот и ќе трае до 5.00 часот изутрина.

Во текот на денов се очекува Владата да одржи седница и да ги формализира одлуките.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот