-6 C
Скопје

Од руската вакцина околу 14 проценти од тестираните имаат благи поплаки

Од повеќе од 300 доброволци вакцинирани за време на испитувањата по регистрацијата на руската вакцина за Ковид-19, наречена „Спутник V”, само околу 14 проценти пријавиле замор, болки во мускулите или висока температура, изјави рускиот министер за здравство Михаил Мурашко за РИА Новости.

 Повеќе од 300 луѓе се вакцинирани. Околу 14 проценти имаат благи поплаки од замор или благи болки во мускулите во текот на денот, понекогаш со висока температура, изјави Мурашко.

Тој додаде дека овие „мали компликации” биле предвидливи и, како што вели, „така е наведено и во упатството”.

Прочитајте и...  Македонија нуди патоказ, добива ќор-сокак

Поврзани вести

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Слободен печат

Изостана денешната ковид- статистика

Слободен печат

ВИДЕО | Трамп: Не се борам за себе, туку за 74 милиони луѓе кои гласаа за мене

Слободен печат

Опозицијата ја бара дневната статистика на заболени од ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: Отворено едно од најголемите лизгалишта во Европа

Слободен печат

Уште еден град во Србија прогласи вонредна состојба

Слободен печат

Остави Коментар