Обид за упад во претседателската палата во Бразил, отворена истрага

Лула да Силва/ Фото EPA-EFE/Ettore Chiereguini

Бразилската федерална полиција објави дека отворила истрага по денешниот обидот за упад во палатата Алворада, официјалната резиденција на бразилскиот претседател Луис Игнасио Лула да Силва во Бразилија.

Властите се обидуваат да ги утврдат „околностите на обидот за упад“ од лицето во автомобилот, се вели во полициското соопштение.

Според информативниот медиум „Метрополис“, кој прв ја објави веста, претседателот Лула бил во палатата Алворада кога се случил обидот за упад. Претседателот на Бразил предходната ноќ се вратил дома од Рио де Жанеиро.

Како што пренесува „Метрополис“, црн автомобил влегол во резиденцијата на бразилските претседатели, која се наоѓа на полуостров и е опкружена со градина, нешто пред 5:45 часот по локално време.

Одбивајќи да ги послуша наредбите на стражарите, возачот го продолжил патот до делот од металната ограда каде што била дупната гумата на автомобилот, пред да побегне.

При обидот за апсење, обезбедувањето пукало двапати кон автомобилот, се додава нво објавата на веб-страницата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот