Нов проблем: И Албанците од јужна Србија бараат своја заедница на општини

Косово и Србија/ Фото Zoonar GmbH / Alamy / Alamy / Profimedia

Албанците кои живаат во трите општини на југот од Србија, Прешево, Бујановац и Медвеџа, најавуваат големи протести за во март, пишува сараевското „Ослобоѓење“.

Главното барање на тамошните Албанци е да се формира заедница на албанските општини по примерот на најавената заедница на српските општини од северот на Косово. Обвинувајќи дека се дискриминирани тие за споредба го користат фактот дека во косовскиот парламент се обезбедени места 20 претставници на помеѓу 80 и сто илјади срби кои таму живеат додека 140 илјади Албанци во Србија имаат само еден свој претставник во парламентот на Србија.

– Албанците во Прешевска Долина се дискриминирани во сите сфери. Сакаме реципроцитет. Не бараме ништо повеќе од тоа што го бараат Србите на Косово – изјавил Шаип Камбери, единствениот Албанец во српската Скупштина.

За таквата состојба, тие ги обвинуваат властите во Белград, но и европските институции во Брисел, за кои тврдат дека воопшто не биле заинтересирани да се занимаваат со оваа прашање.

По повеќегодишното пролонгирање на решавањето на оваа прашање, советникот во американскиот Стејт департмент Дерек Шолe и специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар, деновиве посочија дека е време на Косово да се формира заедница на општини со српско мнозинство и дека тоа е правно обврзувачка меѓународна обврска.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот