Нов обид за државен удар беше спречен во Венецуела- Слободен печат

Нов обид за државен удар беше спречен во Венецуела

Министерот за информации, Хорхе Родригез изјави дека венецуелските власти спречиле нов обид за државен удар.

– Имаме видео запис што покажува дека пари и оружје се префрлени заради обид за државен удар – изјави Родригез.

Според него, планот бил да се заземат складиштата за муниција и воениот аеродром во Каракас, а потоа да се ослободи поранешниот министер за одбрана, Раул Бадуел, од затвор, и да се прогласи за претседател.

Бадуел е осуден во 2009 година за корупција.

Прочитај повеќе

Индија со воена парада го прослави Денот на Републиката

МИА

„Медена земја“ имаше премиера пред љубљанската публика

МИА

Во Јапонија е потврден четврт случај со коронавирусот

Слободен печат

Значително зголемување на бројот на случаи на семејно насилство во Албанија

Слободен печат

Иранската нуклеарна агенција подготвена за неограничено збогатување на ураниум

Слободен печат

Со 1,4 милијарда денари преку Оперативниот план ќе се опфатат 11.761 лице

Слободен печат

Остави Коментар

eighteen − 7 =

Прочитај повеќе

Период на добри услови за зимско планинарење на Шар Планина

МИА

Австралија: Пожарите ги гаси дождот, но предизвикува поплави

Слободен печат

Се преземаат активности за расчистување на случајот со групата „Јавна соба” на „Телеграм”

МИА

ИЗБОРНА ГОДИНА ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН: Од пет поранешни држави на СФРЈ, дури четири избираат нови влади и парламенти

Слободен печат

СДСМ: Изборите во 2014 година ги украде Груевски, обвинителството не презело ништо против Заев

Слободен печат

Одбранбен правен тим: Смена на Трамп би била опасен преседан

Слободен печат