Нов обид за државен удар беше спречен во Венецуела – Слободен печат
ВестиПланета

Нов обид за државен удар беше спречен во Венецуела

Имаме видео запис што покажува дека пари и оружје се префрлени заради обид за државен удар - изјави Родригез.

Министерот за информации, Хорхе Родригез изјави дека венецуелските власти спречиле нов обид за државен удар.

– Имаме видео запис што покажува дека пари и оружје се префрлени заради обид за државен удар – изјави Родригез.

Според него, планот бил да се заземат складиштата за муниција и воениот аеродром во Каракас, а потоа да се ослободи поранешниот министер за одбрана, Раул Бадуел, од затвор, и да се прогласи за претседател.

Бадуел е осуден во 2009 година за корупција.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close