НЕВЕРОЈАТНА ГЛЕТКА ВО ФИНСКА: Илјадници ледени топчиња ја наполнија плажата, а еве ја причината (ФОТО)

Неколку илјади ледови во облик на јајца ја покриле плажата во Финска, што е редок природен феномен.

Фотографот Ристо Матила налетал на „ледените јајца“ на островот Хаилуото, кој се наоѓа меѓу Финска и Шведска.

Експертите велат дека „ледените јајца“ ретко можат да се видат во толкава количина, а дека настануваат кога водата и ветрот носат делови од лед.

Матила за Би-Би-Си вели дека никогаш не видел нешто слично.

„Бев на плажа со сопругата Марјаниеми. Беше сончев и ветровит ден, но околу минус еден степен“, наведува тој.

„Таму го најдовме овој неверојатен феномен. Ледените јајца беа покрај водата ширум плажата“.

Прочитајте и...  СЗО: Пандемијата може да се влоши

Како што вели тој, ги имало во регион од околу 30 метри, најмалите биле со големина на јајце, а најголемите колку фудбалска топка.

„Неверојатна глетка. Имав со себе фотоапарат, па одлучив да го сочувам овој необичен момент“, вели Матила.

Џорџ Гудфелоу, кој во Би-Би-Си се занимава со временската прогноза, наведува дека постојат два услови за создавање на ледените јајца – ветер и ладно време.

„Тие ледови растат кога водата ги поминува и се заледува на нивната површина, а на плажата завршуваат кога ветерот или морето ќе ги расфрлат“, вели тој.

Прочитај повеќе

Гласањето на болни и изнемоштени во Делчевско се одвива во најдобар ред

Слободен печат

Скандал на еден од најпрестижните британски универзитети: Десетина жени тврдат дека биле силувани (ФОТО)

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОГНОЗИ: Најлошото сценарио за Велика Британија е 120.000 мртви од Ковид-19 во вториот бран

Слободен печат

Од утре граѓаните ќе може да ги користат ваучерите за летување

Слободен печат

На денот на изборите ќе работат три билетарници на ЈСП

Слободен печат

Хрватска во паника: За три недели можно е 2.000 новозаразени, за еден месец 5.000

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бајден вети два трилиони долари за обновлива енергија доколку биде избран за претседател

Слободен печат

„Блескавата ѕвезда“ на Азија погодена од најтешка рецесија во историјата

Слободен печат

Австрија забрани слетување на авиони од Западен Балкан

Слободен печат

Откриено присуство на геноми на коронавирусот во отпадните води во Солун

Слободен печат

МЗ: Изминатите три недели бројот на оздравени лица расте за околу 40% на неделно ниво

Слободен печат

Армијата доби донација во заштитна опрема од Кина вредна 250.000 евра

Слободен печат