Нешто ЧУДНО се случува на пазарот за кафе – Машините се главна причина

Најниска цена на кафето во последните 13 години ќе резултира со маргинализација на повеќе производители, а ќе се зацврсти положбата на државите кои значително го модернизирале производството, како Бразил и Виетнам, проценуваат аналитичарите на тој пазар.

Како што пишува Ројтерс, се поопсежното воведување на механизација и нови технологии во одгледување на кафе резултираше со пораст на продуктивноста кај двата најголеми светски производители, кои конкурентите од Јужна Америка и Африка тешко можат да ги следат.

„Бразил и Виетнам имаат константно зголемување на продуктивноста, а другите држави немаат“, вели Џефри Шач, директор на Центарот за одржлив развој на Универзитетот Колумбија.

Според податоците на американското министерство за земјоделство, тие две држави го произведуваат повеќе од половина од светското кафе, а уделот се уште им расте.

Прочитајте и...  Род Благоевиќ му се заблагодари на Трамп за помилувањето (ВИДЕО)

Водечкиот Бразил сам снабдува 37 отсто од кафето на светскиот пазар. Рекорден род остварен е и покрај смалување на засадите со кафе веќе шеста година по ред. Виетнамското производство исто така расте.

Податоците на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО) покажуваат дека просечниот принос на бразилските фарми во последните 10 години остро пораснале, со повеќе од 40 отсто, на 1,5 тон по хектар.

Виетнам просечниот принос го зголемил за 18 отсто, на 2,5 тони по хектар. Колумбија исто така го зголемила приносот за солидни 12 отсто, но тој се движи околу тон по хектар.

Терминските договори на Арабика кафето – најмногу искористеното глобално мерило за цена на кафе – во мај паднале на 87,6 американски центи за приближно пола килограм, што е најниска цена од мај 2005 година.

Прочитајте и...  Преку видео-конференциска врска во Кривичен ќе сведочи Ресмије Аземи за „Титаник 3"

Во меѓувреме цената малку се опоравила, но уште е прениска за повеќето светски производители. Бразилските производители значително го намалиле уделот на човечка работа во засадите со воведувањето на механизација.

„Машините за собирање на кафе можат да ги намалат трошоците на бербата за 40 до 60 отсто“, истакнуваат фармерите.

Прочитај повеќе

Груби: Зошто се објавуваат „бомби“ само за Ахмети, а не и за Заев и Мицкоски?

Слободен печат

Поради Брегзит се повеќе странски компании отворат претставништва во Холандија

Слободен печат

Италијански авион ќе тргне по државјаните на ЕУ кои се во карантин на крузерот „Дајмонд Принцес”

Слободен печат

Боја и летоци врз солунската Митрополија, анархистичка група презеде одговорност (ВИДЕО)

Слободен печат

Хрватскиот јавен обвинител кој тврдеше дека е масон поднесе оставка

Слободен печат

Николовски: Наќе Чулев дојде во МВР и веднаш имаме акција против дрога, тоа е разликата

Слободен печат

Остави Коментар

13 − осум =

Прочитај повеќе

Шекеринска до Николовски: Имавте ли контакти со Груевски откако беше правосилна пресудата?

Слободен печат

Закрепнува лицето кое прво заболе од коронавирус во Египет

Слободен печат

Загинаа две жени откако нивното возило паднало од траект во близина на Мајами (ВИДЕО)

Слободен печат

Стејт департментот го осуди протерувањето на тројца американски новинари од Кина

Слободен печат

Род Благоевиќ му се заблагодари на Трамп за помилувањето (ВИДЕО)

Слободен печат

По осум години прв комерцијален лет меѓу Дамаск и Алепо

Слободен печат