Неколку земји од ОПЕК + го продолжуваат намалувањето на производството на нафта за уште три месеци

Пад на цената на нафтата / Фото: Архива на Слободен печат

Неколку земји од ОПЕК+ објавија дека за три месеци го продолжуваат намалувањето на производството на нафта за да го стимулираат пазарот, пренесоа светските агенции.

Ријад и Москва, столбовите на оваа нафтена алијанса на земјите извознички на нафта, соопштија денеска дека тие и другите членки продолжуваат со доброволното намалување до средината на годината за да ги поддржат пазарните стапки кои се поткопани од економската несигурност.

Саудиска Арабија ќе продолжи до јуни да го намалува производството за еден милион барели нафта дневно, а Русија, исто така, ќе биде со намален обем на експлоатација за 471.000 барели нафта дневно.

Француските медиуми пренесуваат дека двете земји овие мерки ќе ги додадат на намалувањето од 500.000 барели дневно, што почна од април минатата година и ќе трае до крајот на оваа година.

Ријад се потпира на високата цена на нафтата за да го финансира својот голем проект за економска диверзификација, чија цел е да ја одвикне земјата од нејзината зависност од извозот на сурова нафта.

За Москва, пак, која е под западни санкции, високата цена на нафтата е од суштинско значење за финансирање на нејзината воена офанзива во Украина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот