Небиу: Мицкоски создава атмосфера за идна можна коалиција со партиите на Албанците

Политичкиот аналитичар Бесим Небиу вели дека најавите на ВМРО – ДПМНЕ дека ќе постави услов нив да им припадне претседавач на Советот во општините каде би подржале кандидат на албанската опозиција се порака кон сопственото членство и партиска база, за да се атмосфера за идна можна коалиција со албански партии.

– Мислам дека е тоа порака кон сопственото членство и партиска база, за да се создаде атмосфера и објасни идна можна коалиција со албански партии. Тоа е секогаш потешко за ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи партијата сеуште не се откажала од поларизацијата со Албанците како политичко средство, и мобилизација на базата. Во услови кога станува се поизвесно дека СДСМ и ДУИ се договараат за заеднички настап, станува јасно дека без приближување со албанските партии од опозицијата ВМРО-ДПМНЕ сигурно би изгубила во неколку поголеми градови, вклучително и Скопје. Типично, во нивен стил ВМРО-ДПМНЕ се обидува да го подготови своето членство за таква коалиција со изјава која личи како да поставува услови и диктира односи кон албанските партии од позиција на надреден – изјави за Слободен печат, Небиу.

Сепак, додава тој, на раководството им е јасно дека односот со и кон албанските партии го плаќаат со неколку последователни порази. и дека овојпат ја научиле лекцијата дека нивниот однос и реторика кон Албанците во сегашната политичка клима значи сигурен билет за опозиционерство.

-Очекувам дека во 10-ина општини ќе ја “спуштат топката“ и сменат реториката како вовед во опозициска коалиција уште во првиот круг– нагласи Небиу.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот