18 C
Скопје

Tag : коалиција

Вести Македонија

Направен исчекор во обидите за одблокирање на Собранието

Маја Терзиова
Направен е исчекор околу законот за државјанство на средбата на премиерот Зоран Заев со лидерите на опозициската коалиција Алтернатива и Алијанса за Албанците Африм Гаши...
Вести Македонија Слајдер

СДСМ и ДУИ „заедно“ и на локалните избори?

Дестан Јонузи
Во договорот за владина коалиција меѓу ДУИ и СДСМ, постигнат минатата година, содржан e и договор за коалицирање и соработка и за следните локални изборите,...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев кажува басни за широката коалиција

Слободен печат
„Предлогот на Заев за техничка влада во која тој ќе ги определува нејзините членови од опозицијата, а тој самиот да остане премиер е сламка за...
Вести Македонија

Заев: Убеден сум дека е можен договор со опозицијата

Слободен печат
Испраќам порака на соработка секаде каде што тоа е возможно. Сакам дијалог. И ако некој успеал да изгради решенија низ разговори, дипломатија и дијалог, тоа...
Вести Македонија

Заев: Предлогот за широка коалиција е до сите партии и се однесува за сега или после изборите

Слободен печат
 Предлогот за широка коалиција е до сите партии и се однесува на периодот сега, периодот после локалните избори, после следните редовни парламентарни избори или кога...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ДУИ и БЕСА во прегратките на СДСМ или сами на локални избори?

Дестан Јонузи
Во Демократската унија за интеграција (ДУИ), но и кај социјалдемократите на Зоран Заев негираат дека имаат некаков договор за локалните избори, но не ја исклучуваат...
Вести Македонија

Коалицијата АА/А со барање: За случаите како „Монструм“ да има судии и обвинители од ЕУ

Слободен печат
Ја повикуваме Европската Унија (ЕУ) и нејзините земји-членки како Германија, Франција и Холандија, ургентно да донесат тим на судии и обвинители кои уште еднаш ќе...
Вести Регион

ВИДЕО: Самоопределување ги кандидира Курти за премиер и Османи за претседателка на Косово

Слободен печат
Лидерот на партијата Движење самоопределување (ВВ), поранешниот премиер Албин Курти, и вршителката на должноста претседател на Косово, Вјоса Османи го официјализираа денеска договорот за заеднички...
Вести Македонија

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат
Генералниот секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари и градоначалник на Гостивар, вечеравa во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, рече дека доколку на следните...
Вести Регион Слајдер

Лидерите на коалициите „За иднината на Црна Гора“ги утврдуваат приоритетите на идната Влада!

Илинка Иљоска
Лидерите на коалициите „За иднината на Црна Гора“, „Мирот е наша нација“ и „Црно-бело“, Здравко Кривокапиќ, Алекса Бечиќ и Дритан Абазовиќ, денес во Подгорица разговараат...