Tag : коалиција

Вести Регион Слајдер

Лидерите на коалициите „За иднината на Црна Гора“ги утврдуваат приоритетите на идната Влада!

Илинка Иљоска
Лидерите на коалициите „За иднината на Црна Гора“, „Мирот е наша нација“ и „Црно-бело“, Здравко Кривокапиќ, Алекса Бечиќ и Дритан Абазовиќ, денес во Подгорица разговараат...
Вести Регион Слајдер

Почнаа преговорите на коалициите за нова влада на Црна Гора

Слободен печат
Синоќа почнаа преговорите меѓу претставниците на трите коалиции за формирање на нова влада во Црна Гора, траеја четири часа, но не е отворен разговор за...
Вести Македонија Слајдер

Мицкоски: Добиваме Влада без кредибилитет и без европска иднина

Слободен печат
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека договорот за владина коалиција меѓу претседателите на СДСМ и на ДУИ Зоран Заев и Али Ахмети е...
Вести Македонија

ДУИ: На Албанците им треба способен и конструктивен претставник, а не обични узурпатори и сериски губитници

Слободен печат
На Албанците од Северна Македонија не им е потребна недостоинствена и деструктивна опозиција која им се спротивставува на сите раководители на институции во Албанија и...
Вести Македонија

Зибери нема коментар за идната влада меѓу ДУИ и СДСМ

Слободен печат
Кандидатот за премиер од ДУИ, Насер Зибери, вели дека нема коментар за договорот за идната владата меѓу ДУИ и СДСМ. „Немам коментар“, кратко одговори Зибери...
Вести Македонија

СДСМ ќе одржи седница на Централниот одбор вечер во 20 часот

Слободен печат
Највиските партиски тела на СДСМ и на ДУИ денеска треба да го потврдат договорот за формирање владина коалиција што вчера го постигнаа лидерите на двете...
Вести Македонија

СДСМ: Мицкоски самиот тврдеше дека е против техничка Влада по Пржински модел

Слободен печат
ВМРО-ДПМНЕ и најголемиот шпицен аутсајдер Мицкоски по изборниот пораз го достигнуваат врвот на сопствената дезориентација. Политичката катастрофа на Мицкоски се темелеше на тоа што тој...
Вести Македонија

Грчките медиуми пишуваат за договорот меѓу СДСМ и ДУИ за формирање влада

Слободен печат
Лидерите на двете најголеми партии од владината коалицијата во заминување, Зоран Заев од Социјалдемократската партија (СДСМ) и Али Ахмети од албанската ДУИ, постигнаа договор за...
Вести Македонија

Цакај: Честитки за договорот меѓу СДСМ и ДУИ за формирање влада

Слободен печат
Албанскиот министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај во телефонски разговор со генералниот секретар на ДУИ, Артан Груби, го поздравил „историскиот договорот меѓу СДСМ...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

СДСМ и ДУИ ќе состават влада

Соња Христовска Угриновска
Постигнат е договор за создавање на парламентарно мнозинство, за формирање нова влада и за поделба на министерствата со ДУИ, објави вчера лидерот на СДСМ Зоран...