12 C
Скопје

Не ви е удобно во вашиот дом? Погледнете како да го промените тоа!

Расположението во домот не ви е на посакуваното ниво? Ви нудиме неколку совети кои ќе ви помогнат да го поправите тоа…

Природна светлина

Фото: Профимедиа

Природната светлина може да има силно влијание на расположението. Според истражувањата, сончевата светлина што поминува низ прозорците може да го подигне нивото на серотонин – хормонот на среќа, кој помага во борбата против депресија и го подига расположението. Наместо густите и темни завеси ставте лесни и проѕирни, додадете рефлектирачки површини и огледала. Не заборавајте да се погрижете прозорците постојано да бидат чисти.

Украсете го домот со растенија

Фото: Профимедиа

Освен што го прочистуваат воздухот, растенијата можат да придонесат да се чувствувате помирни и да ви се подобри концентрацијата. Ако немате многу време за одржување, одберете растенија за кои е потребна минимална грижа, како што се сукулентите и кактусите.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Нов спот на Џастин Бибер: Пејачот ограбува банка за пари потребни за лекување

Терапија со боја

Фото: Профимедиа

Докажано е дека одредени бои смируваат и опуштаат, други истоштуваат, а некои даваат енергија. Смирувачките неутрални бои се идеални за спална соба, а храбрите и животински тонови имаат тенденција да бидат одлични за вашиот работен простор. Не заборавајте дека начинот на кој се доживува бојата е субјективен, па обрнете внимание и на вашите сопствени потреби.

Поврзани вести

ФОТО | Беше една од најубавите на која и се восхитуваа и мажите и жените: Славната манекенка денес не личи на себе и ретко се појавува во јавноста

Слободен печат

ФОТО: Племе во кое жените не се капат и со косата го покажуваат брачниот статус

Слободен печат

ВИДЕО | Нов спот на Џастин Бибер: Пејачот ограбува банка за пари потребни за лекување

Слободен печат

Тој не смее да ѝ го спомне ниту името: Крис Џенер го натерала бившиот да потпише „пеколен договор“!

Слободен печат

Бебињата родени во месец март имаат посебни карактеристики: Оптимисти и надежни идни директори на успешни компании

Слободен печат

Кристијан Диор со новата „тарот“ колекција за сезоната пролет/лето 2021

Слободен Печат

Остави Коментар