Не мора да го чекате летото за дечињата да играат со песок

Хит во светот се креативните играчки со кинетички песок, погоден за домашни услови. Лесно се собира од секоја површина и не остава траги, а децата никогаш вака не уживале во креативнните творби од песок без да се на плажа.

Психијатрите, психолозите и педагозите постојано потенцираат дека играта е најпогодниот начин за децата да учат. Затоа, многу е важно играчките, книгите и активностите кои ги наменуваме на децата грижливо да се одбираат.

Играчките треба да му овозможат на детето развој во насока на слободна и автентична личност која преку играта ќе ги развива иницијативата, творештвото и чувството на одговорност. Игрите со кинетички песок токму тоа ќе му го пружат на вашето дете преку возбудлива авантура на создавање на различни форми со песокот кој е секогаш во движење.

Што е кинетички песок? Материјал за игра со отворен ум кој ја буди креативноста и ги стимулира и развива моторните вештини. Песокот не остава траги на рацете и наменет е за игра во домот. Играњето со песокот е магично искуство, а овозможува релаксација и за постарите. Играјте заедно со вашето дете и развивајте ја фантазијата!

Прочитајте и...  „Пријатели” повторно заедно поради снимање на специјал

За разлика од обичниот песок, кинетичкиот песок лесно се собира од било која површина. Едноставно се обликува со помош на калапчиња. 100 отсто е безбеден, и погоден е и за децата кои патат од алергии бидејќи не содржи супстанции кои надразнуваат.

Сетови со креативен песок се достапни во продажба и во Македонија во поголемите продавници за играчки во популарните трговски центри.

Прочитај повеќе

Грешки во кујната што секој ги прави

Слободен печат

Делови кои најчесто ги прескокнуваме при миење на рацете, а се главни преносители на вируси и инфекции

Слободен печат

Храна што треба да ја јадете доколку сте постари од 45 години

Слободен печат

Дедо, баба и вујко изгладнувале и тепале 12-годишно дете до смрт

Слободен печат

„Пријатели” повторно заедно поради снимање на специјал

Слободен печат

Легендарниот Тарантино на 56 години го доби првото дете

Слободен печат

Остави Коментар

четири × пет =

Прочитај повеќе

„Војната на клоновите“ е последниот подарок за фановите од Џорџ Лукас

слободен печат

Енди Гарсија вистински шармер и на 63 години – Дали би можеле да го препознаете денес? (ФОТО)

Слободен печат

Наташа Малинкова: Најважно е кожата да биде добро хидрирана

Слободен печат

Памела Андерсон демантираше дека поранешниот сопруг ѝ ги платил долговите, но откри колку навистина ѝ дал!

Слободен печат

Појадок што го чува здравјето на црниот дроб

Слободен печат

Поранешниот спортист го промени полот и сега е една од најуспешните жени. Нејзиниот дом од 3,5 милиони изгледа како од бајка! (ФОТО)

Слободен печат