Не им кажувајте „не“ на децата бидејќи нема ефект! Наместо тоа, употребете го овој трик и ќе бидете мирни!

Фото: Профимедиа

Дали на вашето дете некогаш му се обраќате со зборовите: „Не ја удирај сестра ти“, „Не го влечи брат ти за коса“, „Не го допирај тоа“?

Колку и да сметате дека секогаш го правите она што е најдобро и најточно за вашето дете, тоа за жал не е секогаш така.

И колку и да мислите дека го воспитувате на најдобриот можен начин, некогаш сепак можно е да направите и некоја грешка.

На пример, токму тогаш кога му се обраќате на вашето дете, односно, во начинот на кој го правите тоа.

Дали понекогаш му велите: „не ја удирај сестра ти“, „не го влечи брати ти за коса“, „не го допирај тоа“?

Кога и да бидете во искушение да ги изговорите овие или слични реченици, важно е да се сетите дека децата едноставно не го слушаат зборот „не“.

Unsplash
Unsplash

Зборовите како што се, не фрлај, не викај, децата само ги потетуваат на видот на негативно однесување кое им е достапно да го прават во било кое време.

Сепак, доколку им дадете јасни упатства, кои не подразбираат закани или наредувања, ефектот на внимание кој се обидуваат да го добијат кај вас, односно вашата бурна реакција ќе изостане.

Со оглед на тоа дека позитивните упатства на родителите не се реакцијата која децата сакаат да ја предизвикаат со одреденото однесување, едноставно тие ќе мораат да направат поинаков избор.

Обидете се да ги замените негативните зборови со позитивни и наместо да му кажувате на детето што да „не“ прави, кажете му што да направи.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот