НБРМ објави едукативни видео за финансиска писменост

Серијалот анимирани едукативни видеа е под наслов „Со Народната банка во светот на финансиите” и со поддршка од Европскиот фонд за Југоисточна Европа.

Народната банка на Република Македонија објави уште едни едукативно видео од серијата анимирани видеа на тема „Со Народната банка во светот на финансиите”. Последниот видеоматеријал е едукација за плаќање со мобилен телефон , а е изработено со поддршка на Европскиот фонд за Југоисточна Европа (ЕФСЕ).

Видеото е биде достапно на веб-страницата на Народната банка и на страниците на Народната банка на социјалните мрежи.

Од НБРМ велат дека целта на објавувањето на овие едукативни видеа е да се придонесе во јакнењето на финансиската писменост на граѓаните.

Прочитајте и...  Сити Мол утре ќе биде евакуиран во рамки на противпожарна вежба

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар