9 C
Скопје

Tag : финансиска

Магазин Магазин слајдер Сцена

Папарацо агенција поднесе барање за банкрот поради Меган Маркл

Слободен печат
Агенцијата „Splash News & Picture“, препознатлива по трговијата со папарацо фотографиите, поднесе барање за банкрот. Делумно за тоа е виновна глобалната пандемија, но значајно влијание...
Вести Култура

Музичарите бараат нивно вклучување во петиот пакет мерки за финансиска помош

МИА Агенција
Музичарите што членуваат во шесте здруженија од целата земја синоќа одржаа состанок во Охрид, при што потпишаа Меморандум за соработка и заеднички настап пред државните...
Вести Македонија Слајдер

Владина финансиска помош за лозарите и оризопроизводителите

Владата на Република Северна Македонија на денешната 35-та седница донесе измени и дополнувања на Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2020 година, и донесе...
Вести Македонија Слајдер

Владата ќе испрати финансиска помош од шест милиони денари за Хрватска

Владата денеска донесе одлука да испрати финансиска помош од шест милиони денари во Хрватска по силниот земјотрес од 6,4 степени по Рихтер во Петриња. Веста...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Додека сите му се восхитуваа на глумата во „Игра на тронови“, тој гладуваше: Немав ниту за сметки, ниту за децата!

Слободен печат
Неверојатно е што се може да му се случи на еден славен актер за кој многумина сметаат дека е преполн со пари… Актерот Џејсон Момоа...
Вести Економија

НБРМ објави едукативни видео за финансиска писменост

Слободен печат
Народната банка на Република Македонија објави уште едни едукативно видео од серијата анимирани видеа на тема „Со Народната банка во светот на финансиите”. Последниот видеоматеријал...
Вести Економија

Финансиска поддршка за фирмите кои сакаат да инвестираат

Слободен печат
Сите компании што сметаат дека имаат капацитет за вложување во своите производствени објекти, да се обратат до Министерството за економија и да аплицираат за Програмата...
Вести Економија

Игротеките сами изработиле протокол – бараат отворање на објектите

Слободен печат
Финансиска помош од државата и дозвола за работа од Комисијата за заразни болести, ова се барањата од Групацијата на забавни, рекреативни и едукативни дејности и...
Вести Економија

Финансиска поддршка од 6,9 милиони евра за медицинскиот персонал во Грција

Слободен печат
Фондацијата „Ставрос Ниархос” со финансиски стимул им се заблагодарува на лекарите и медицинскиот персонал во Грција за битката со Коивд-19. На над 4.600 лекари, болничари и...
Вести Економија

Граѓаните ќе имаат увид врз потрошените средства за справување со Ковид – 19

Слободен печат
Од сега граѓаните преку новата алатка достапна на веб страница за финансиска транспарентност на Владата ќе може да извршат увид во потрошените средства како и...