Tag : плаќање

Хроника

Приведен гостиварец за плаќање со фалсификувани банкноти од 50 евра

Слободен печат
Гостиварската полиција привела лице за кое постои сомнение дека во повеќе наврати плаќал со банкноти од фалсификувани евра. Според СВР Тетово, вчера околу 10 часот...
Вести Економија

НЛБ Банка со можност за одложување на отплатата на кредитите за физички лица

Слободен печат
Периодот на одложена отплата на месечните кредитни обврски на клиентите – физички лица согласно Јавната понуда на НЛБ Банка за промена на договорните услови за...
Вести Економија

Општина Кичево ги ослободува од плаќање фирмарина угостителите за 2020

МИА Агенција
Oпштина Кичево излезе со повик до сите правни лица кои извршуваат угостителско – гастрономска дејност како што се ресторани, кафулиња, барови, чајџилници на територијата на...
Вести Економија

КСС бара невработените граѓани да се ослободат од плаќање режиски трошоци

МИА Агенција
Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) бара сите невработени лица да се ослободат од плаќање на режиските трошоци за струја и вода. Во денешното соопштение, КСС...
Вести Економија

НБРМ објави едукативни видео за финансиска писменост

Слободен печат
Народната банка на Република Македонија објави уште едни едукативно видео од серијата анимирани видеа на тема „Со Народната банка во светот на финансиите”. Последниот видеоматеријал...
Вести Економија

Регистар на преземен имот: Банките продаваат 165 деловни простории, 91 стан, 134 парцели..

Слободен печат
Податоци за 165 деловни простории, 91 стан, 74 помошни простории, 27 гаражи, 134 парцели (градежно неизградено земјиште, дворни места, земјишта под згради, неизградено земјиште, шуми,...
Вести Економија

Дали корона кризата ќе ја промени „љубовта“ на Германците кон готовината?

Слободен печат
Парите се „крал“, а особено готовината. Ова е веќе долго време мото на германските потрошувачи и сопственици на мали претпријатија, но поради пандемијата предизвикана од...
Вести Економија

Ратите одложени но долгот поголем! Банките ќе засметуваат камати за месеците за кои ќе биде одложено плаќањето кредити

Слободен печат
Граѓаните со реакции по најавата на новите мерки со кои се предвидува да им се олесни состојбата за време на кризата со одложување на ратите...
Вести Економија

Бислимовски: Граѓаните да бидат поштедени од исклучување поради неплатени сметки

Слободен печат
Компаниите кои вршат енергетски дејности како и претпријатијата даватели на водни услуги да се воздржат од исклучување на граѓаните од нивните мрежи поради неплатени сметки...
Вести Економија

Петте најчести грешки при користење на кредитни картички

Слободен печат
Првиот чекор за повеќето луѓе кои ги користат кредитните картички е да ги користат што е можно поскоро. За жал, многу од нив се млади,...