Навивачите на Динамо Загреб излегоа на улиците за да помогнат во санирање на штетите од земјотресот

Силен земјотрес го погоди Загреб утринава, а во раните утрински часови, навивачите на Динамо брзо се организираа и излегоа на улиците да помогнат околу санирање на штетата.

Откако изминатите денови поради епидемијата на коронавирусот помагаа во селењето на Клиничката болница Дубрава, потоа и разнесуваа лекови и намирници на старите и немоќни, навивачите на Динамо Загрем наречени Бед Блу Бојс сега се организираа за да помогнат при санирање на штетите во хрватската престолнина.

Во центарот на градот, кој беше погоден од земјотресот, тие се на терен за да им помогнат на пожарникарите, носат маски и имаат договор со надлежните служби, пренесува порталот Индекс со снимка од собирот.

Голема штета претрпе и Српската православна црква, а бројните глетки од Загреб делуваат стравично.

Прочитајте и...  Филипче: Иван е добро, следува најважниот период од неговото закрепнување

Многу луѓе се заробени под рушевините, додека останатите излегоа на улиците со најважните лични работи, во случај на следен потрес.

(ФОТО) Земјотресите во Загреб ги извадија родителките со бебиња во рацете и пациентите на улица

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат