19.8 C
Скопје

Навални добитник на наградата на Женевскиот форум

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој издржува казна во казнена колонија, е добитник на престижна меѓународна награда за човекови права.

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој издржува казна во казнена колонија, е добитник на престижна меѓународна награда за човекови права.

Наградата ја додели меѓурегионална коалиција составена од 25 организации за човекови права за „извонредната храброст и херојски напори” на Навални да го сврти вниманието кон сериозното кршење на човековите права од страна на руските власти, соопшти Женевскиот форум за човекови права и демократија.

Церемонијата на доделување на наградите е закажана за 8 јуни, а во име на политичарот кој е во колонија, ќе ја прими 20-годишната ќерка на Навални – Дарија, пренесува Дојче веле.

Еден од најблиските соработници на опозиционерот, Леонид Волков, ја поздрави одлуката за доделување на наградата и ја истакна важноста на меѓународното признавање на моралната храброст на Навални „во време кога тој минува низ најтешкиот тест во својот живот”. – Ние ја сметаме оваа награда како многу важен знак за поддршка од меѓународната заедница за човекови права во случајот со Алексеј, нагласи Волков.

Форумот за човекови права во Женева е организиран од 25 невладини организации за човекови права, кои исто така ја доделуваат наградата за женски права секоја година. Во 2018 година, рускиот опозициски лидер Владимир Кара-Мурза ја доби наградата за храброст. 

Поврзани вести

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

ВИДЕО | Се урна пешачки мост во Вашингтон, шестмина повредени

Слободен печат

ВИДЕО | Група од 40 крави избегале од кланица во близина на Лос Анџелес

Слободен печат

Прв состанок на Џонсон и кралицата Елизабета Втора по повеќе од една година

Слободен печат

ВИДЕО | Откриено е кој ја уби „Дамата во езерото“ пред три децении

Слободен печат

Постигнат отштетен договор за блокадата на бродот „Евер Гивен” на Суецкиот канал

Слободен печат

Остави Коментар