Научно докажано: Доколку имате миленик вие сте добар човек!

Истражувањето опфатило 500 млади лица на возраст од 18 до 26 години, на кои им биле поставувани прашања за нивниот однос со домашните миленици.

Доколку се грижите за кучиња и мачиња, можете слободно да кажете дека сте добар човек, бидејќи – тоа сега и науката го потврдува! Имено, според студијата објавена во списанието “Medical Daily”, постојат низа причини поради кои милениците се добри за нашето здравје, но и за развојот на добри социјални особини.

Лицата кои, на пример, имаат кучиња, лесно влегуваат во комуникација со непознати луѓе, пишува “Petface”.

Луѓето кои воделе или водат грижа за животни изградиле врски кои ги промениле. Врските кои се создаваат меѓу животните и луѓето имаат влијание и на однесувањето на луѓето во друштвото. Имено, оние кои имаат или имале миленици обично се посоцијални од другите, пренесува ова списание.

Прочитајте и...  Нова идеја за ова попладне: Кремаста и лесна пилешка салата - Нема да можете да престанете да ја јадете! (РЕЦЕПТ)

Авторите на студијата заклучиле дека лицата кои се сами во одреден временски интервал зборуваат со тројца странци, додека лицата кои имаат куче за истото време разговараат со дури 65 сосема непознати лица.

Луѓето со миленичиња се обично подруштвени, а тоа што е уште поважно според мислењето на истражувачите е квалитетот на односот меѓу сопственикот и миленикот, бидејќи тој однос обично се пресликува и на односите со луѓе.

“Младите кои се многу врзани со своите миленици полесно остваруваат врска со луѓе во своите заедници, но и со партнерите”, изјави еден од истражувачите.

Истражувањето опфатило 500 млади лица на возраст од 18 до 26 години, на кои им биле поставувани прашања за нивниот однос со домашните миленици. Оние кои биле посебно поврзани со своите миленици искажувале повеќе емпатија и доверба, а исто така зборувале дека цврсто се врзуваат со луѓе. Освен тоа, колку повеќе одредениот учесник се грижел за својот миленик, толку повеќе сакале да учествуваат во разни социјални активности, односно да волонтираат во заедницата или да помагаат во семејството или на пријателите.

Прочитајте и...  Избегнувајте го компирот, го зголемува крвниот притисок

Освен овие социјални користи од милениците, посебно кучињата, тие можат да влијаат добро и нашето здравје, бидејќи силните емотивни врски придонесуваат за ослободување на одредени хормони, што ни помага да се опуштиме.

Прочитај повеќе

Телото ги разоткрива: 12 чудни симптоми поврзани со високо ниво на стрес

Слободен печат

Антониа Гиговска порасна: Погледнете какви фотки сподели на Инстаграм! (ФОТО)

Слободен печат

Среќните парови ги имаат овие 10 навики: Ако се пронајдете во барем 3, вие сте на вистинскиот пат!

Слободен печат

Иако неговиот лик почина во првиот дел, Расел Кроу се надева дека ќе заигра во продолжението на „Гладијатор“

Слободен печат

Италијанскиот милионер и манекенка на магичен начин открија дека чекаат девојче! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„Deep Purple“ објавија нова песна: Слушнете ја „Nothing at All” (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Откако јавно призна дека го изневерила, Вил Смит реши да ја почасти сопругата

Слободен печат

Детали за смртта на актерката Наја Ривера: „Го спасила синот, но не и себе“

Слободен печат

Нема да ја препознаете: Пејачката и водителка, Бојана си го смени имиџот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Детаљ број еден за ова лето: Најженствениот моден додаток! (ФОТО)

Слободен печат

Татко и син: Ова е доказ дека крвта не е вода, погледнете го синот на Вељко Ражнатовиќ! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кејт Мидлтон ужива статус на миленичка во кралското семејство – Но, на еден член сепак подрага му е Меган!

Слободен печат