Tag : истражување

Здравје Магазин Магазин слајдер

Ново истражување: Загадувањето на воздухот може да ја зголеми смрттноста од КОВИД-19 за 15%

Слободен Печат
Зголемената изложеност на загаден воздух може да доведе до зголемување на ризикот од смрт од КОВИД-19 за околу 15%, пренесуваат од најновото меѓународно истражување на...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Експерти за светот по пандемијата на ковид-19: Луѓето ќе бидат поосамени, ќе се раѓаат помалку деца

Слободен печат
Психолошките последици од пандемијата на ковид-19 ќе влијаат на човештвото на начин што во блиска иднина ќе се раѓаат помалку деца, а луѓето ќе бидат...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Најновото истражување открива: Течност за плакнење на уста го неутрализира коронавирусот за 30 секунди

Слободен Печат
Научниците откриле дека одредени хигиенски производи што ги користиме на дневна основа имаат значително влијание врз коронавирусот. Тие објаснуваат дека течноста за плакнење на устата,...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Контроверзен експеримент на британските научници за побрз развој на ковид вакцина

Илинка Иљоска
Британските истражувачи се подготвуваат да почнат контроверзен експеримент во кој ќе инфицираат здрави доброволци со новиот коронавирус со цел подобро да ја проучат болеста и...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Нови истражувања откриваат колку време коронавирусот се задржува на парите и на екранот од мобилниот

Слободен печат
Коронавирусот може да се задржи 28 дена на површини како што се банкноти, екрани на телефон или челик, велат научниците. Според истражувањето на научници од...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Загубени пасоши, затворени граници, смрт: Ковид-19 стана кошмар за луѓето, покажува финско истражување на сонот

Слободен печат
Новиот коронавирус на луѓето буквално стана кошмар за луѓето, покажуваат резултатите од финското истражување за сонот во кое учествувале 4.000 испитани. Тие ги раскажале своите...
Вести Свет Слајдер

Истражување на Универзитетот Корнел во САД: Доналд Трамп е најголем дезинформатор за ковид-19

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп е најголемиот светски двигател на дезинформации за ковид-19 за време на пандемијата, покажа истражувањето на универзитетот Корнел. Тим од Корнел, од...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Ново истражување: Пред 4,5 милијарди години Месечината се создала при судир на Земјата со друга млада планета

Слободен Печат
Земјата изгубила дури 60% од својата атмосфера при судир со друга млада планета што ја создала Месечината, открило новото истражување. Во новото истажување предводено од...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Стручњаците предупредуваат: Сонот е пресуден за здравјето на мозокот!

Слободен Печат
Научниците понудија подобар увид во клучната улога на сонот за здравјето на мозокот, откривајќи дека на возраст од 2,4 години има ненадејна транзиција на примарната...
Вести Слајдер

Бараа едно, најдоа друго: Руски и американски научници открија супстанца што наместо за ковид-19, би била ефикасен лек за канцер

Слободен печат
Руските научници, во активното трагање по соединение во борбата против коронавирусот, открија супстанца што потенцијално би можела да биде од корист во лекување на рак...