11 C
Скопје

Наша сограѓанка очајно бара помош: Во смртна опасност сум, а никој не презема ништо!

Вечерва на социјалните медиуми се споделува трауматична фејсбук-објава, која е крик за помош на исплашена мајка. Таа очајно бара заштита од маж за кој тврди дека подолго време ја вознемирувал и напаѓал, а како што пишува во објавата, вечерва повторно упаднал во нејзиниот дом. 

Мајката пишува дека неколкупати го пријавувала овој човек, но за кратко тој повторно бил на слобода. Според напишаното, таа не се чувствува сигурно вечерва и смета дека е во смртна опасност.

– „Човекот” што повеќе од една година ми влегува насилно или скришум, ме злоставува на секој можен начин, крши по дома, да знаете дека го пријавувам во полиција, доаѓаат го вадат од дома, разговараат и го пуштат и он пак се враќа.
Вечерва ќе беше фатално. Ме спасија фала им, меѓутоа пак го пуштија. Заклучена сум, не смеам да излезам.
Треба ли да си викнам лично обезбедување 24/7, да се отселам на друга планета или да ја земам правдата во свои раце???
Замислете колку многу ми требало ова да го напишам!
Нека стои, да знаат луѓето дека има илјадници жртви а никој не ги штити.
Се разболев, тотално попуштив психички. Ќе извадам лекарско и ќе го тужам. Никогаш немало да верувам дека такви луѓе постојат. Ни на сон, ни на филм не сум верувала. Ова е неиздржливо. Откако ќе ми остане детето без мајка и еден куп животни дома за кои се грижам, ич не ми е гајле колку ќе ме жалат и оплакуваат.
Во смртна опасност сум а никој не превзема ништо!“, стои во фејсбук-објавата.

По очајниот крик за спас од фемицид мајката од Скопје доби полициска придружба

Прочитајте и...  Бајден: Иран не може да дејствува неказнето

Поврзани вести

ЕУ го повика кубанскиот амбасадор да го објасни потписот на контроверзното писмо на Бајден

Слободен печат

Мјанмар го отповика амбасадорот во ОН

Слободен печат

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: 5 политичко-дипломатски предлози како да се подобрат македонско – бугарските односи

Слободен печат

Медиумите во Полска се плашат од „државен удар“

Џејмс Шотер/Financial Times

Повеќето земји во Европа воведуваат или го продолжуваат затворањето

Слободен печат

САД ќе воведе специјални мерки за патниците од африканските земји погодени од ебола

Слободен печат

Остави Коментар