-2 C
Скопје

Најпродаваната книга во Италија содржи само празни страници

Книгата за ултрадесничарскиот политичар Матео Салвини е на врвот на најпродаваните наслови на италијанскиот Амазон, иако содржи само празни страници.

Книгата „Зошто Салвини заслужува доверува, почит и восхит“ на 110 страници и со цена од 6,99 евра, нуди празни страници и со денови се наоѓа на врвот на листата на најпродаваните книги на италијанската веб-страница.

-Книгата е полна со празни страници. И покрај долгогодишното истражување, не успеавме да најдеме што да кажеме по ова прашање, затоа слободно искористете ја за свои белешки- се вели во описот на книгата.

Прочитајте и...  Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Авторот е „Алекс Грин, политички аналитичар“ и веројатно се работи за псевдоним. Според Амазон, книгата е објавена во приватна компанија во февруари 2009 година.

Очигледната шега го привлече вниманието на многу италијански медиуми, вклучувајќи ги „Ла Штампа“, „Ла Република“, „Ил Фато Котидиано“ и „Соле 24 Оре“.

Критиките на Амазон се претежно позитивни, а просечната оценка е 4,7 sвезди.

– Долготрајно и напорно читање, но вредеше – пишува еден потрошувач.

На некои, сепак, не им се допаднала шегата.

– Пишувам за да ви кажам дека ова е празна книга продадена во заговор со левичарскиот Амазон само за забава на левичарите – напишал човек кој ја оценил книгата со само една ѕвезда.

Прочитајте и...  Во Словенија 24 лица се отруле со јаглерод моноксид, цел ден биле во соба без вентилација

– Ја купив само за да пишувам лошо за неа. Не треба да ја купувате! – додава купецот.

Салвини (47) е лидер на партијата Лига. Политичарот кој го подели општеството е познат по неговиот тврд став кон мигрантите и неговата наклонетост кон другите популистички водачи, како што е американскиот претседател во заминување Доналд Трамп.

Поврзани вести

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Слободен печат

ЕУ со нова надеж за вакцини за земјите од Западен Балкан

Слободен печат

ВИДЕО | Жителите од населбата Влае во страв: Тврдат дека биле сексуално вознемирувани од овој човек

Слободен печат

ФОТО: Водици одбележан со Златоустова литургија во храмот Пресвета Богородица во Центар

Пелоси преку истражно тело ќе ја испитува блискоста на Трамп со Путин

Слободен печат

Вучиќ му одржа лекција на регионот како се справува држава со акутна криза

С.Р.

Остави Коментар