Tag : книга

Културен печат

Македонски басни: „Беседа на фауните“ на Ристо Давчевски

Тони Димков
Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје го објави третиот том од досега непубликуваните басни на македонскиот писател Ристо Давчевски (1935-2009), како дел од...
Културен печат

Новела: „Студија во скарлетна боја“ на Артур Конан Дојл

Тони Димков
Деновиве од печат излезе „Студија во скарлетна боја“, една од четирите новели на Артур Конан Дојл, прва во серијалот во кој главни ликови се Шерлок...
Културен печат

Книжевна промоција на „Скопско лето“: Мозаик за душата на градот и духот на скопјани

Тони Димков
Романот со наслов „Кутар“ на авторот Милан Н. Порјазов својата промоција ја имаше на 24 јули, на терасата на Музејот на македонската борба, во рамките...
Културен печат

Книга „Прес енд плеј“: Сведоштво за плодното време во македонската музика

Тони Димков
Како запис за еден квалитетен период во креативниот процес на голем број македонски музичари, авторот Ненад Георгиевски ја издаде книгата „Прес енд плеј“ (Press &...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Авторката на најпродаваната книга за принцезата Дијана не го поштеди принцот Хари – „Принцот Хари е помалку интелигентен од Меган и оди таму каде што таа ќе му каже“

Слободен печат
Принцот Хари е „многу помалку интелигентен лик“ од Меган Маркл и тој постојано се согласува со тоа што го кажува таа бидејки е „очаен да...
Културен печат

Промоција на книгата „Виенски гамбит“ од Анде Јанков на платото пред МКЦ

Тони Димков
Промоцијата на книгата „Виенски гамбит“, најновиот трилер од младиот македонски автор Анде Jанков, ќе се одржи на 23 јули на платото пред МКЦ. Промотор на...
Културен печат

Разговор со Михајло Димитриевски (Тхе Мичо): Секогаш ќе има луѓе што сакаат да читаат стрипови

Тони Димков
Битолчанецот Михајло Димитриевски, попознат како Тхе Мичо, е легенда на стрип-цртањето и илустрацијата не само кај нас, туку и во глобалната индустрија на видеоигри и...
Културен печат

Стихозбирка: „Големата прегратка“ од Павлина Атанасова

Тони Димков
Деновиве од печат излезе стихозбирката „Големата прегратка“ на Павлина Атанасова, издание на „ПНВ Публикации“, а тука ги пренесуваме првичните импресии на поетот Славе Ѓорѓо Димоски...
Вести Култура

Press & Play“: Прва книга за современа македонска музика на англиски на Ненад Георгиевски (ВИДЕО)

Слободен печат
Првата книга со рецензии на англиски јазик за современа македонска музика кои воедно се објавени во реномираниот светски медиум „Ол абаут џез“ (All About Jazz)...
Културен печат

Излезе „Културен печат“ број 40 во весникот „Слободен печат“

Тони Димков
КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 40, во печатеното издание на „Слободен печат“ (18-19.7.2020), го отвораме со дела од колекцијата на „Остен“, а меѓу содржините има: – интервју...