Салвини Archives - Слободен печат

Tag : Салвини

Вести Свет

Салвини: И јас како Трамп, само што тој има нешто повеќе милијарди и години

Слободен печат
Италијанскиот опозициски лидер Матео Салвини се спореди со претседателот на САД, откако Сенатот изгласа одбрување на обвинителите да започнат постапка против него. Италијанскиот Сенат им...
Вести Свет

Салвини: Лига не е радикална десница

Слободен печат
Лидерот на италијанската опозиција Матео Салвини негираше дека неговата партија Лига, е екстремно десничарска партија, претставувајќи ја како умерена партија што сака поддршка од гласачите...
Вести Свет

Италијанскиот Сенат ќе одлучува дали ќе дозволи судење на Салвини

Слободен печат
Италијанскиот Сенат денеска одлучува дали ќе дозволи судење на поранешниот десничарски министер за внатрешни работи Матео Салвини поради наводното киднапирање на мигрантите на спасувачкиот брод...
Вести Свет

Регионални избори во Италија: Демократите го победија Салвини во Емилија Ромања

Слободен печат
На вчера одржаните регионални избори во италијанскиот регион Емилија Ромања, кандидатот на Демократската партија, гувернерот Стефано Боначини освои 51,4 отсто од гласовите, додека кандидатот на...
Вести Свет

Салвини не се плаши од судење, бара да му се укине пратеничкиот имунитет

Слободен печат
Лидерот на италијанската опозиција, десничарот Матео Салвини денеска ги повика сенаторите да му го укинат имунитетот за да може да му биде судено поради тоа...
Вести Свет

Салвини настојува да избегне судење за ситуацијата со мигрантите од минатата година

Слободен печат
Италијанскиот десно-ориентиран лидер Матео Салвини, кој настојува да избегне судење за минатогодишната ситуација со мигрантите кога го блокираше нивното излегување од бродовите на италијанските брегови,...
Вести Свет

Салвини под истрага: Ќе заврши на суд поради мигрантите

Слободен печат
Специјален трибунал денеска препорача да му се суди на поранешниот министер за внатрешни работи на Италија и лидер на крајнодесничарската Лига Матео Салвини бидејќи, на...
Вести Свет

Салвини не си даде оставка, туку понуди соработка со најголемите партии

Слободен печат
Лидерот на италијанскара ултрадесничарка партија Лига, Матео Салвини се откажа од барањето Владата да поднесе оставка и предложи најголемите партии да работат заедно, за да...
Вести Свет

Турските лешници во „Нутела“ – голем проблем за Салвини

Слободен печат
Италијанскиот опозициски лидер на десницата Маето Салвини денес изјави дека повеќе не е фан на кремот „Нутела“, откако открил дека чоколадниот крем содржи и лешници...
Спорт Фудбал

Преписка Салвини-Сусо: Министерот го критикуваше играчот за слабата форма, доби жесток одговор

Слободен печат
Италиjанскиот министер за внатрешни работи, Mатео Салвини, кој што е голем фан на Милан, и тоа не го крие, имаше преписка со шпанскиот фудбалер Сусо....