НАЈОПАСНИОТ УБИЕЦ ВО АВСТРАЛИЈА ПОВТОРНО ВО БОЛНИЦА: Кој е Иван Милат, човекот што служи седум доживотни затворски казни

Најозлогласениот сериски убиец во Австралија, Иван Милат, од затворот е префрлен на одделението за интензивна нега во болницата во Сиднеј. На Милат (74) му е дијагностициран рак и претходно во минатото беше префрлан во болница. Австралиските медиуми додаваат дека пред неговата соба има силно полициско обезбедување.

Портпаролот на затворот претходно рече дека единицата за пренесување на затвореници која придружува луѓе кои претставуваат голем ризик биле ангажирани за транспортот на затвореникот.

– Овие затвореници секогаш ги чува специјално обучен персонал, кој ги контролира сите нивни чекори и интеракции. Најмалку еден облик на задржување (лисици на рацете или нозете) останува кај затвореникот кој претставува голем ризик за време на лечењето и медицинскиот третман – додаде тој.

Прочитајте и...  Лидерите на ЕУ утре ќе се обидат да постигнат договор за буџетот и планот за закрепнување од кризата

Пред неколку месеци, Милат првпат беше фотографиран по десет години, откако излегуваше од болницата која ја посети поради лекувањето за рак.

Медиумите пренесуваат дека поради болеста, неговите денови се одбројани, додека продолжува да се води борбата серискиот убиец да ги признае убиствата за кои е осуден.

Иван Милат е одговорен за брутални убиства на седум лица во периодот меѓу 1989 и 1993 година. Се претпоставува дека тој ги избрал конкретните жртви поради тоа што биле на возраст од 20-тина години и бидејќи не живееле во негова близина. Надлежните веруваат дека тој мислел оти никој нема да сфати дека се исчезнати.

Првите негови жртви се пар од Велика Британија. Една од нив е прободена 21 пат во грбот и 14 пати во градите. На другата жртва, десет пати ѝ пукал во главата. Најмладите жртви биле маж и жена од Австралија. Мажот бил прободен осум пати, а жената брутално претепана.

Прочитајте и...  Детска клиника постави монтажна општа амбуланта за заштита од ширење на Ковид-19 меѓу најмладите пациенти (ФОТО)

Последните негови жртви биле Германци. Една од нив е пронајдена без глава која полицијата, и покрај деталната истрага, никогаш не ја пронашла.

Иван Милат за овие ладнокрвни убиства добил седум доживотни затворски казни.

Иван Роберт Марко Милат е роден на 27 декември 1944 година во Гилдфорд, Австралија. Тој е дете на емигрант од Хрватска, Стјепан Марко Стеван Милат и Австралијанката Маргарет Елизабет Милат и сѐ уште ги нема признаено убиствата за кои е осуден.

Заедно со брат му Ричард бил дел од банда која делувала и ограбувала луѓе на патот меѓу Сиднеј и Мелбург. Неговиот внук Метју Милер и негов пријател се осудени пред неколку години за убиство на 17-годишен човек со секира.

Прочитајте и...  Касами: Овие избори се многу важни за Македонија да продолжи по нејзиниот евроатлански пат или да се врати назад во диктатура

Прочитај повеќе

Ревидиран списокот за влез во земјите на ЕУ: Македонија се уште отсутна, тргнати се и Србија и Црна Гора

Слободен печат

СДСМ: Ги осудуваме опасните повици од страна на Левица, обвинителството да реагира

Слободен печат

Лидерите на ЕУ утре ќе се обидат да постигнат договор за буџетот и планот за закрепнување од кризата

Слободен печат

Болтон: Можно е „октомвриско изненадување“ – Четврта средба меѓу Трамп и Ким Џонг Ун

Слободен печат

Инспектори зеле мостри за анализа од отпадната вода со црвена боја во Вардар

Слободен печат

Ватикан им порача на бискупите да ги пријавуваат сексуалните злосторства во полиција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Русија обвинета за хакерски напади: Обид да се украдат истражувања за вакцини

Слободен печат

Детска клиника постави монтажна општа амбуланта за заштита од ширење на Ковид-19 меѓу најмладите пациенти (ФОТО)

Слободен печат

Анкета: Рејтингот на Бајден се зголемува, на Трамп опаѓа

Слободен печат

Регистрирани неколку одделни инциденти со пукање по завршување на гласањето

Слободен печат

ОБСЕ/ОДИХР: Предвремените парламентарни избори генерално добро спроведени

Слободен печат

Загрижувачка ситуацијата во Србија: Нови 383 случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Слободен печат