Најлудата легенда за бендот Лед Зепелин: Дали позади песната „Stairway to Heaven“ се крие сатанистичка порака? (ВИДЕО)

Битлси, Лед Зепелин, Џудас Прист, Квин и многу други бендови се обвинувани за користење на скриени пораки кои можат да се откријат со пуштање на плочите наназад. Христијанските групи во Америка ги обвиниле рок музичарите дека во овие пораки ги повикуваат младите да користат дрога и алкохол.

Инстаграм

Но, можеби ниту еден бенд нема поттикната толку приказни, озборувања и урбани легенди како Лед Зепелин, а особено нивната песна „Stairway to Heaven“ кој и денес, скоро 50 години од своето објавување, се наоѓа во безброј плејлисти.

Инстаграм

Сето тоа започнало кога на ТВ, проповедникот Пол Крауч во 1982 година изјавил дека песната „Stairway to Heaven“ свирена наназад звучи вака: „Ова е за мојот драг Сатана/ Оној чиј мал пат ќе ме растажи, чија сила е Сарана/ Тој што ќе им даде на оние кои се со него 666/ Имаше една мала шупа каде што не тераше да патиме, тажниот Сатана“

Прочитајте и...  Баба на улица фати огромна кобра, нејзината реакција стана хит на интернет (ВИДЕО)

Кога овие изјави добија медиумски простор, некои мислеа дека се смешни. Други беа ужаснати. Многу слушачи ги премотуваа касетите и тврдеа дека зборовите во песната навистина потсетуваат на она што Крауч го изјавил.

Инстаграм

Роберт Плант, пејач и текстописец за Лед Зепелин ги негирал наводите.

„Кој на светов дури и би помислил да направи такво нешто? Мора да ви е многу досадно кога воопшто ви паднало на памет да помислите дека луѓето можат да направат такво нешто“, изјавил тој.

Бендот се држел до ставот дека доколку постојат сличности, тогаш тие се сосема случајни.

Инстаграм

Но, приказните за скриената порака во песната не престанале. Откако Плант негирал дека го напишал тоа, некои тврделе дека Џими Пејџ всушност ја напишал песната, а како докажуваат наводите – Пејџ бил заинтересиран за магии.

Прочитајте и...  Виц на денот - Притисок

Од неверојатните гитарски соло изведби, до динамичниот глас на Плантов, Лед Зепелин бил и останал еден од највлијателните рок бендови некогаш. А, благодарение на нивните хитови, тоа е бенд кој и понатака живее. Затоа, не е ни чудно што кружат вакви луди приказни за нивната музика.

Но, на Јутјуб може лесно да се најде оваа песна пуштена наназад. Можеби е најдобро секој да ја преслуша и самиот да заклучи.

Прочитај повеќе

Промени поради коронавирусот: Во ресторан во Холандија келнерите заменети со роботи!

Слободен печат

Романски чевлар направи чевли со број 75 кои би помогнале во социјалното дистанцирање! (ФОТО)

Слободен Печат

Животната приказна на Милка Ефтимова: Секогаш остана дама

Ј.К.Д

Меган Маркл, пред и потоа: Совршениот изглед на Меган Маркл е производ на бројни естетски корекции? (ФОТО)

Слободен Печат

Музичката индустрија повика на запирање на работата поради Џорџ Флојд, МТВ ги замрачи екраните ширум светот

Слободен печат

1.000 Пепелашки: На Хвар наместо туристи осамнаа 1.000 изгубени чевли (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Иако нема милијарда, на Кајли Џенер не ѝ е тешко: Само минатата година потрошила 130 милиони долари!

Слободен печат

Драгана Ристова: Учев од Раул Гонзалез, кој несебично ми го предаде неговото знаење

Јасмина Кантарџиева Димков

Дневен хороскоп за 2 јуни: Ќе гледате на животот на поразличен начин и ќе ставите крај на проблем кој долго ве мачи

Слободен печат

Виц на денот – Притисок

Слободен печат

„Таа мисли дека е една од браќата“ – Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит го менува полот?

Слободен печат

Ова е Георгина од Скопје, по фотографиите потсетува на светски познатата Емили Ратајковски! (ФОТО)

Васко Спасоски