Најбрз начин да се ослободите од стресот: Ориентална техника за опуштање

Стресот е еден од најголемите проблеми на современото општество, кој особено лошо делува врз здравјето на луѓето. Во Јапонија, каде што живеат луѓето со најмногу работни обврски, создадена е револуционерна техника која може значително да го намали нивото на замор, нервоза и анксиозност за само неколку минути.

Оваа јапонска техника овозможува ослободување од стресот и смирување во критичниот момент.
Речиси секој возрасен човек носи товар на обврски, постојано губи сила и чувствува хроничен замор, а понекогаш ни се чини дека понормално е да се чувствува стрес отколку среќа.

Ако и вие или некој ваш близок често чувствувате дека сте под стрес, ви препорачуваме да ја пробате оваа ориентална техника за опуштање.

Прочитајте и...  Повеќе не живеат во Лос Анџелес - Меган и Хари повторно се преселија во нова вила до уште попознати соседи

Секој дел од нашето тело има способност за лекување, а особено прстите. Јапонските исцелители го поврзуваат секој прст со одредена емоција или чувство и веруваат дека со масирање на одреден прст или одредена точка од него може да се намали болката во одреден дел од телото, па дури и да се ублажи менталното страдање.

Според нив, доколку само ги составите дланките и притиснете неколку секунди, тоа може да ви помогне да се ослободите од некоја негативна состојба, како што се негативните емоции, па дури и некои болести предизвикани од токсични мисли и чувства.

За подобро да се сфати како делува ова, прво треба да се знае каква исцелителна моќ има секој прст и што може да се постигне преку него.

Прочитајте и...  Турскиот заводник го чека првото дете со сопругата, а се шпекулира дека за време на бременоста ја изневерил со колега

Палец – анксиозност, возбуда, стрес, грижи
Показалец – страв
Среден прст – лутина, бес
Домал прст – депресија, тага, неодлучност
Мал прст – песимизам, недостаток на енергија, анксиозност

Profimedia

Научното објаснување на ова тврдење се заснова на фактот дека преку нервниот систем на нашите раце се директно поврзани со мозокот, односно со делот одговорен за нашите емоции.

Ако сакате да ја користите оваа техника за да се ослободите од стресот, треба да ја стиснете левата рака, а потоа да ја фатите со прстите од десната и лесно да го притискате прстот кој е поврзан со проблемот што сакате да го решите. Доколку е потребно може да ја повторите постапката.

За да ја балансирате енергијата во своето тело, цврсто фатете го прстот со другата рака и држете го една до две минути. Ќе знаете дека техниката функционира кога во прстите ќе почувствувате пулсирачко чувство.

Прочитајте и...  Шерон Стоун: Ја измамив смртта трипати! Како ќе умрам следниот пат?

За да го смирите вашиот ум, потоа притиснете ја и средината на дланката со палецот од другата рака и држете најмалку една минута.

Практицирајте ја оваа техника секојдневно за да останете смирени и да воспоставите рамнотежа во телото.

Прочитај повеќе

Еднодневно издание на Д Фестивал во Дојран

Слободен печат

Софија Милошевиќ остро возврати на нападите на Инстаграм: Сите сме различни и во тоа лежи убавината на светот!

Слободен печат

Не е лесно да ја импресионирате свекрвата: Обидете се со Свекрвина торта

Слободен печат

9 соби, 16 бањи и шипки за стриптиз! Погледнете ја новата палата на Меган и Хари вредна 14,6 милиони долари (ФОТО)

Слободен печат

Дознал дека сопругата го изневерува со помош на Гугл мапс

Слободен печат

Дејвид Бекам со децата на одмор во Грција, Викторија не е со нив

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

7 најдобри астро комбинации за брак: Дали сте меѓу нив?

Слободен печат

Шерон Стоун: Ја измамив смртта трипати! Како ќе умрам следниот пат?

Слободен печат

Шон Конери е избран за најдобриот Џејмс Бонд во историјата (ФОТО)

Слободен печат

ФАСТ-тест – за брзо препознавање на мозочен удар

Слободен печат

Хороскоп за 13 август: Животот е убав за оние што знаат да го живеат

Слободен печат

За шест години проживеа како за шест животи: Неверојатниот подем и пад на Жан Мишел Баскија (ФОТО/ВИДЕО)

В.Т.