„На Бетон пушти му да плати“ – Пет аудио снимки меѓу Јанакиески и Јанушев за „нашите“ од Италија и Швајцарија

Покрај нормалниот тек на изборната кампања, продолжува и објавувањето на „бомби“ на интернет.

На Јутуб каналот „Обнова на режимот“ повторно се објавија  разговори меѓу носителот на пратеничката листа во изборната единица три, Игор Јанушев и ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески. На каналот се поставени  пет нови снимки, именувани како „Јанушев 4 чартер летови за ДПМНЕ“, „Резервирајте ако треба и празен нека биде“, „Јанушев и Миле 190 илјади евра Бетон да плати“, „Цени да ги вратат недела попладне“, „Уништување документи Игор Јанушев“.

Во првиот разговор се слуша договор за организирање на летови, за како што велат „нашите“ од Италија и Цирих.

„Дај бе јави се кај некој, четири чартер летови да обезбедиме“, му вели Јанакиески на Јанушев кој одговара: „Кај кого бе шефе да се јавам“?, а Јанакиески продолжува: „Со некои агенции, не знам. Три Италија, Тревизо и еден Цирих“, по што Јанушев прашува: „За нашиве? Италија, Тревизо?“, а Јанакиески вели: „Аха. Да видиме колку пари чини“.

Прочитајте и...  Во Македонија регистрирани 85 нови случаи на ковид-19, 4 починати лица и 42 оздравени

Првиот разговор може да го чуете ТУКА.

Во вториот разговор, се зборува за тоа колку ќе изнесува цената за да се резервираат авионите, но и колку патници ќе можат да пренесат. Во дел од разговорот, Јанакиески му дава насока на Јанушев да резервира втор авион па дури и да биде празен, но е изненаден кога Јанушев му кажува дека тоа ќе чини 150 илјади евра и му кажува да се јави во ‘Виз ер’.

Вториот разговор може да го чуете ТУКА.

Во третиот разговор Јанакиески и Јанушев споменуваат дека вкупната цена за летовите ќе биде 190 илјади евра. По ова, Јанакиески дава насока „На ‘Бетон’ пушти му да плати“.

Третиот разговор може да го чуете ТУКА.

Прочитајте и...  Стојанов: Во паника се кога ќе кренат температура, а мерките не се почитуваат!

Во посебна снимка објавена на истиот канал се зборува за термините кога ќе ги донесат патниците, а кога да ги вратат назад.

„Уште една работа, што скроз ја заборавив кога ми ги дадоа овие цени. Овие цени се да ги донесат во недела сабајле, да ги вратат недела попладне“, му вели Јанушев на Јанакиески кој враќа: „Добро де, тоа е тоа“. Јанушев продолжува: „Добро ти ми рече сабота попладне да ги донесат.. Ќе ни рипне цената. Океј е?“, а Јанакиески вели: „Да“.

Четвртиот разговор може да го чуете ТУКА.

Во последниот разговор, Јанакиески го прашува Јанушев дали средиле се со документите и картите на што Јанушев одговара „Да, да, средивме се, кај Наде ги оставивме, требаше да ги уништат“.

Прочитајте и...  Маските за лице ја загадуваат животната средина

Петтиот разговор може да го чуете ТУКА.

Прочитај повеќе

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Половина од објавените фирми се раздолжија кон вработените – Кој не исплатил кривично ќе одговара

Слободен печат

Во Дебар три новозаразени и едно починато лице од Ковид-19

МИА Агенција

Речиси 20 милиони заразени од коронавирус во светот, оздравени близу 13 милиони

Слободен печат