12 C
Скопје

МЗ за моментната состојба во ковид центрите низ цела Македонија: Имаме 871 пациент и околу 450 слободни кревети

Од ковид центрите во болниците, во изминатите 24 часа, е пријавено лекување на вкупно 540 позитивни и суспектни пациенти на коронвирусот.
– Според извештаи на болниците што пристигнуваат на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 35 позитивни и суспектни пациенти на ковид-19, а во болницата во Штип – 53 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 26 пациенти, во Велес се лекуваат 26 болни додека во Куманово – 88 позитивни и суспектни пациенти на ковид-19. Во ковид центарот во Охрид има 70 пациенти, во Прилеп – 73, во Гостивар – 31, а во Струга – 22 лица. Во болницата во Струмица се хоспитализирани 46 пациенти, во Кочани – 18 во Кичево – 8, во Кавадарци – 27, во Гевгелија – 12 лица, а во Дебар – 5 позитивни и суспектни на корона вирусот, се вели во соопштението на МЗ во кое се нагласува дека бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти.
Вкупната бројка на позитивни и суспектни пациенти на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 871 и има околу 450 слободни болнички кревети.
Прочитајте и...  МП: Бугарските органи позитивно одговорија на барањето за екстрадиција на Игор Спасов

Поврзани вести

Најмалку 20 загинати во експлозија на автомобил-бомба во Могадишу

Слободен печат

СЗО: Целиот извештај со резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина ќе биде презентиран следната недела

Слободен печат

ВИДЕО: Трагедија во Флорида: Се сруши покривот на училиште, најмалку 12 повредени од кои 7 се деца

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Експлозии во две сириски рафинерии во близина на границата со Турција

Слободен печат

Бесими: Постигнавме пониска каматна стапка за еврообврзбицата од многу европски земји со повисок кредитен рејтинг

Слободен печат

Зедер: Да не се политизира одобрувањето на „Спутник V” во ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар