27.8 C
Скопје

Муслиу: Блокадата од Бугарија ни направи голема штета нам, но и на Албанија

Блокирањето од Бугарија ни прави нас голема штета во интеграциите, но и прави и на Албанија. Сепак во Бугарија мислам дека ќе изнајдат сили да се облокира. Овој проблем е поконретен во однос на оној со Грција, изјави политичкиот аналитичар Алберт Муслиу.

-Бугарија направи грешка, свесна е за тоа и ќе добие политичар и влада која ќе ја врати на патот на смирување на двете земји. Тука е проблем интенциите кои постојат, но сепак од двете страни ќе има доволно свесни луѓе ова да се надмине, вели Муслиу.

 

 

Според него, решението на ова прашање е ЕУ, и дека Бугарија не може преку ноќ да се опамети и да го промени мислењето.

-Ние сме трети пат жртва на внатреполитички игри во ЕУ. Знаеме дека цела ЕУ им се нафрли на Макрон и Франција во 2019 поради тоа што го направи. Во ЕУ има такви ситуации, мислам дека решението е  во тој правец, не дека во БУгарија ќе се просветлат од еднаш.Патот кон ЕУ е единствена опција, тоа е нешто што оваа државата ја држи во заедништво. Со самата прва конференција ни се отвораат фондови кои и тоа како се осетат во нашите животи. Втората голема придобивка е промената на методологијата, тоа е полошо за институциите, но подобро за граѓаните затоа што политичарите веќе нема да можат да ја префрлаат вината на друг, вели Муслиу.

Поврзани вести

Гебрејесус: Очекувам Гвинеја да прогласи крај на епидемијата на ебола

Катерина Стевовска

Штипјанец пронајден мртов во близина на селото Чардаклија

Слободен печат

Приведен дилер од Битола, пронајдени кокаин и марихуана

Слободен печат

Генералното собрание на ОН му изгласа втор мандат на Гутереш

Слободен печат

ВИДЕО | Невреме во Русија: За шест часа паднал дожд како за месец дена – сѐ е под вода

Слободен печат

Намалено ДДВ за 30 отсто на пет грчки острови погодени од бегалските и мигрантските бранови

Слободен печат

Остави Коментар