Mуслимански свештеник објави шокантно видео со упатство за тепање на сопруги (ВИДЕО)

Муслимански свештеник од Катар, земјата домаќин на светското фудбалско првенство во 2022 година, објави шокантно видео во кое ги советува мажите муслимани дека треба да ги тепаат сопругите.

Видеото го објави Абд ал-Азиз ал-Хазраџ, кој демонстрира како да „биде казнета” жена согласно исламскиот закон. Ал-Хазраџ го поставил видеото на каналот „Јутјуб”. За видеото тој го користел момчето Најеф, за да покаже на него како да се тепа „од љубов”, со што жената може да ја почувствува „силата на мажот”.

Свештеникот вели дека некои жени уживаат да се омажени за „жестоки и силни сопрузи”. Ал-Хазраџ сепак предупредува: Некои луѓе удираат по лице. Тоа не е дозволено “.

Во упатството тој вели: „Пророкот Мухамед. Види колку е милостив Исламот. Пророкот забранува да се удира по лице. Тој им забранува на мажите да ги тепаат своите жени по лицето. Плескање по лице, удирање во глава, кршење нос – сето тоа е забрането. Тепањето е за дисциплина “.

Прочитајте и...  Над 10.000 лица починаа од Ковид-19 во Русија од почетокот на пандемијата

Ал-Хазраџ ја почнува лекцијата со времетраење од три и пол минути, како што вели, дека тепањето треба да биде лесно и безболно и тоа треба да ја натера сопругата да ја почувствува машкоста и силата на нејзиниот сопруг, како и сопствената женственост.

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат