1 C
Скопје

МТСП: Анкета за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби за планирање на вакцинација против ковид-19

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) испратило барање до приватните и до државните старски домови, како и до Специјалниот Заводот Демир Капија, Заводот за рехабилитација на деца и младинци, Заводот за заштита и рехабилитација – Банско, за бројот на лица корисници на нивните услуги, со цел да се добие вкупна бројка на оние кои би влегле во системот за вакцинација против ковид-19.

Од МТСП велат дека повратни информации се веќе добиени и оти тие се доставени и до  Министерството за здравство, со цел да се направи сеопфатна анализа на лица кои би биле приоритетни за вакцинација.

Вакцините сè уште не се пристигнати во земјава, а министерот за здравство Венко Филипче денеска истакна дека се прават напори тоа да се случи што поскоро и да почне вакцинирањето.

Прочитајте и...  Реџепи: Владата нема доверба во своето мнозинство и се плаши од она што би го изнела опозицијата во дебата

– Вчера имавме разговор со претставништвото на „Фајзер” во Белград и таму се работи на двата договора – драфт договорот за нашите 800.000 дози и дозволата за српските власти да ги дадат фајловите за ние да ги увеземе тие вакцини од нивната земја. Веднаш кога ќе ги добијат фајловите и дозволата ние сме спремни да ги примиме, рече Филипче.

Старите лица, хронично болните и здравствените работници се посочени како групи кои треба да имаат приоритет при вакцинацијата.

Поврзани вести

Прекината свадба во Тетово со 110 гости, приведен сопственикот на угостителскиот објект

Слободен печат

Хазири: Во Македонија има рурални општини кои немаат ниту функционални веб-страници

Дестан Јонузи

173 санкционирани возачи во Скопје,28 за брзо возење, 20 за користење мобилен

Слободен печат

Садики и Сејдиу велат дека општините Студеничани и Желино се отчетни и транспарентни

Дестан Јонузи

Новиот закон за платежни услуги и платни ситеми поставен на ЕНЕР

Слободен печат

Спасовски направи увид на реконструкцијата на СВР Куманово

Слободен печат

Остави Коментар