Москва: Околу 150 цркви добиле закани со бомба

epa06828330 General view of the Kremlin and Saint Basil's Cathedral in Moscow, Russia, 21 June 2018. The FIFA World Cup 2018 takes place in Russia from 14 June until 15 July 2018. EPA-EFE/FELIPE TRUEBA

Околу 150 цркви и храмови во центарот на Москва добиле закани со бомба од непознати лица, потврдија денеска руски безбедносни извори за агенцијата ТАСС.

– Непознати лица испратиле 150 закани со бомба во централниот дел на Москва. Во сите верски објекти е извршен претрес и не е пронајдена ниту една експлозивна направа, наведуваат изворите.

Заканите за поставени бомби се случиле вчера, а полицијата оттогаш е во потрага по лицата кои ги испратиле заканувачките пораки и спроведува одредени проверки. 

Видео на денот