Монструмот кој киднапираше момче и десет години го чуваше како роб, 20 години зад решетки

Едуард Викторовиќ Никитин (42), кој киднапирал момче старо девет години и повеќе од една деценија го држел како сексуален роб, доби 20-годишна казна во строго чуван затвор, извести РИА Новости, а пренесува CrimeRussia. Несреќниот дваесетгодишник е откриен во рутинска полициска проверка на една улица во Москва во 2017 година. Неговото семејство сметало дека е мртов.

Кога го пронашле, момчето не знаело ниту да чита, ниту да пишува.

Поштарот Никитин го киднапирал момчето на пат до училиште и го затворил во својот стан кој се наоѓа на периферијата на Москва. Не му дозволувал да разговара со никого и целосно го исклучил од нормалниот живот. За тоа време, сексуално го злоупотребувал.

Со него била и неговата мајка, која е сведок во случајот.

Прочитајте и...  Германија подготвува пакет економски мерки вредни 80 милијарди евра

По многуте години поминати во станоти и бројните емоционални малтретирања, Никитин на тинејџерот започнал да му дозволува да излегува од станот. Но, тој не се обидувал да побегне, а своето потекло целосно го заборавил.

По шокантното откритие соседите рекоа дека Никитин редовно го гледале со момчето, но ништо не им укажувало на тоа дека станува збор за криминално дело. Пријателите на момчето од раното детство на полицијата и кажаа дека тој пред киднапирањето знаел да побегне од дома, бидејќи мајка му била алкохоличарка и го тепала.

Судијата големата казна ја образложи со тоа дека животот на момчето е „целосно уништен“ и дека „никогаш нема да се опорави од ужасите низ кои минал“.

Прочитајте и...  Русија воведе привремена забрана за увоз на нафта

Прочитај повеќе

Трамп и Болсонаро разговараа за истражувањата за хидроксихлорокин

Слободен печат

Франција е на петто место по број на смртни случаи во светот

Слободен печат

Индија против наездата на скакулци се бори со дронови и противпожарни возила

Слободен печат

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат

Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Слободен печат

ОН: Талибанците во Авганистан и натаму се во близок контакт со Ал Каеда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за разузнавање: Директорот Еролд Муслиу не е член на ниту една политичка партија

Слободен печат

Путин потврди дека на напад со конвенционално оружје Русија може да одговори со нуклеарно

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на смртните случаи од Ковид-19

Слободен печат

Тестовите на градоначланикот на Бутел се негативни на ковид-19

Слободен печат

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат