7 C
Скопје

Моќни зборови на поддршка по авионската несреќа во Бразил: Ние знаеме како ви е, нема да бидете сами

На бразилскиот нисколигаш му дојде поддршка од клубот кој пред четири години исто така доживеа неверојатна трагедија.

Бразилскиот фудбал денска е во тага, откако се сруши авионот во кој беа фудбалери на нисколигашот Палмас, по што загинаа четворица фудбалери, претседателот како и пилотот.

Веднаш на адреса на Палмас започнаа да пристигнуваат поради со поддршка, а меѓу нив е и од тимот кој најдобро ја разбира болката на нисколигашот.

Пред нешто повеќе од четири години се сруши авионот во кој беа фудбалерите на Шапекоенсе и загинаа 19 играчи и тренери на бразилскиот клуб.
„Со голема тага ја примивме веста за падот на авионот во кој животите ги загубија спортистите и претседателот на Палмас. За жал, ние знеме какво е чувството на преголемата болка и ненадоместливата загуба и би сакал ниту една група да не го почувствува истото. Сега кога сепак сте соочени со тоа, ние изразуваме свои чувства на сила и целосна солидарност со семејствата, пријалтелите соиграчите и навивачите.
Нема да поминете сами низ ова. Напред Палмас“, напиша Шапекоенсе.


Во авионската несреќа која се случи денеска загинаа претседателот на клубот Лукас Меира како и играчите Лукас Пракседеш, Гијермо Ноа, Рануле и Маркус Молинари.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Работнички пресилен за Сутјеска и останува во трка за плеј-офот!

Поврзани вести

ВИДЕО: „Два во еден“, Валенсија со пресврт на Местаља!

Слободен печат

ИФАБ: Промена на фудбалското правило за случајно играње со рака

Слободен печат

Скендеровски: Бодот против Србија е рамно на светско чудо!

Слободен печат

Официјално: Димитриоски не е повеќе тренер на Металург

Слободен печат

Пролет непријатно го изненади Металург во ракометниот плеј-оф

Слободен печат

Норвежаните ќе го бојкотираат Мундијалот во Катар!?

Слободен печат

Остави Коментар