Мирен протест на учениците и просветните работници во Атина

„Маската не е единствената заштита”; „Дајте пари и за образованието”; „Образование, здравје, безбедност во сите училишта”, се дел од пораките што учениците, родителите и просветните работници ги испратија за време на денешниот мирен протест во центарот на Атина, барајќи да се преземат сите неопходни мерки во училиштата.

Дел од учесниците во протестот во разговор со дописничката на МИА од Атина , објаснија дека она што тие го бараат е да се поделат одделенијата и класовите за да има најмногу 15 ученици, но и да има дополнително вработување на професори и наставници.

Прво да разјасниме, ние не сме против употребата на маска во училиштата, но маската не е доволна заштита. Не може во секој клас да има по 25 ученици. Немаме доволно професори. Владата треба да одвои пари и за образованието – вели за МИА средношколката Василики.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Заев и директорката на Институтот Јованова-Грујовска на научната конференција за македонскиот јазик

Учениците, наставниците, професорите, но и родителите протестираа низ централните улици во Атина, како и пред грчкиот Парламент.

Поврзани вести

Комисијата наместо да заштити дискриминира од старт

Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Михаило Донев

Неколку скопски општини утре ќе останат без струја

Слободен печат

Извор од ДУИ за Лајм: Следната недела нов конкурс за вработување на 800 административци од кои 640 ќе бидат Албанци

Илинка Иљоска

Хрватска: 890 новозаболени од ковид-19, починати 8 лица

Слободен печат

ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Заев и директорката на Институтот Јованова-Грујовска на научната конференција за македонскиот јазик

Слободен печат

Остави Коментар