Милер: Доколу победи Трамп ќе се заострат правилата за влез на имигранти во САД

Во случај на добиен втор мандат, претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе ја зацврсти имиграциската политика, изјави денеска неговиот висок советник Стивен Милер.

Во интервју за Ен-би-си, Милер откри дека се разгледуваат четири можни идеи – да се ограничи рокот на дадениот азил, да се затворат „градовите-прибежишта”, да се рашири забраната за влез на државјани на други земји и да се зголемат барањата за примателите на работна виза.

Во САД, „градови прибежишта” се нарекуваат оние градски конгломерати кои одбиваат да соработуваат со сојузната власт во идентификување на нелегалните имигранти. Во суштина, тие градови им даваат право на имигрантите да живеат во земјата без документи.

Советникот на Трамп прецизираше дека претседателот има за цел да ги „повиши стандардите за влез” во САД. Тој истакна дека треба да се направат реформа на имиграцискиот законик.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Трамп одржа уште една новинарска лекција: Никогаш не зборувајте на претседателот на таков начин

Трамп во јуни потпиша документ со кој се ограничи влезот на имигранти по цела низа визи, вклучувајќи и за висококвалификувани работници. Во Администрацијата појаснија дека таа мерка ќе помогне да се зачуваат места за невработените Американци. Во август, американската Служба за државјанство и имиграција (УСЦИС), ги покачи имиграциските такси за 20 отсто, со образложение дека има трошоци за борба со измами со мигрантите и за детална проверка на апликантите. 

 

Поврзани вести

Србија: Рекорден број на смртни случаи во последните 24 часа од ковид-19

Слободен печат

ЛДП и Демократски сојуз на Mакедонците-ученици во Пустец им донираа книги и учебни материјали

Михаило Донев

Вчера редици за шопинг, денеска за ковид амбуланти: Хаос пред болниците во Србија (ВИДЕО)

Слободен печат

Приведен 36-годишен скопјанец баран со потерница

Слободен печат

Борис Џонсон именуваше министер кој ќе ги распределува вакцините против ковид-19

Михаило Донев

Австралија „гори“, температури над 40 степени Целзиусови

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian