Миењето заби го намалува ризикот да фатите коронавирус: Во ова е „тајната“!

Професор по стоматологија од Универзитетот во Бристол советува да ги миете забите пред да излезете од дома, бидејќи оваа едноставна навика би можела да го намали ризикот од пренесување коронавирус!

Доктор Мартин Ади смета дека пастата за заби може да ги намали шансите за ширење на заразата по орален пат. Меѓутоа, предупредил дека антимикробниот ефект на пастата за заби трае само од три до пет часа. Па затоа, професорот предлага да ги миеме забите пред секое излегување надвор, за да се осигураме дека ефектот трае ако дојдеме во контакт со други луѓе.

Го намалува вирусното оптоварување во плунката

– Научниците веќе ја истакнаа улогата на капките плунка во ширењето на болеста ковид-19. Па затоа, малку е неочекувано тоа што редовното миење заби не е нагласено како ефективна постапка – изјавил професор Ади.

Прочитајте и...  Песната која беше најголемиот летен хит на Европа! (ВИДЕО)

– Пастата за заби содржи некои од состојките што ги има во геловите за дезинфекција на раце, а тие, како што знаеме, се препорачуваат во борбата против коронавирус. И навистина, антимикробното дејство на пастата за заби во устата трае помеѓу три и пет часа, со што би се намалило вирусното оптоварување во плунката, односно инфекцијата на вирусите што влегуваат во устата – објаснил тој.

Миење заби, па маска на уста

Тоа значи дека луѓето кои сакаат да го подигнат превентивниот ефект до максимум, би требало да ги мијат забите непосредно пред излегување од дома, како и пред ставање заштитна маска на лице. Професорот додава дека секако треба да се зајакне препорачаната пракса за миење заби два пати дневно по две минути.

Прочитајте и...  Ипанема, eдна од најсекси плажите на светот

Доктор Ади заклучил дека многумина од тие што не го практикуваат ова се токму оние најосетливите на ковид-19, како што се старите луѓе во старечки домови кои се потпираат на негувателките за да измијат заби.

Прочитај повеќе

Северина во мини фустан ја „заскокотка“ фантазијата на фановите! (ФОТО)

Слободен Печат

Песната која беше најголемиот летен хит на Европа! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Едно од најскандалозните интервјуа во Холивуд: Вил Смит и Џејда Пикет Смит јавно разговараа за неверството! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Забележана интересна промена кај Меган Маркл: Ова е новата омилена боја на војвотката која испраќа силна порака! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најстариот син на Дејвид и Викторија Бекам се вери со прекрасната актерка Никола Пелц! (ФОТО)

Слободен Печат

Овие 5 раси на кучиња го имаат најубавото влакно! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Контроверзна и незаборавна, имала страшно детство, стотина љубовници, а од скршеното срце никогаш не се опоравила

Слободен печат

Често настинувате, уморни сте, анксиозни? Можеби ви фалат овие витамини

Слободен печат

Стил на неделата: Илина Арсова, планинарка, алпинистка и ликовна уметница

Ј.К.Д

Кој е всушност принцот Филип? Од тешко детство, бројни скандали до влез во 100-та година од животот

Слободен печат

Ипанема, eдна од најсекси плажите на светот

Слободен печат

Сонувавте дека се бакнувате? Во зависност од сонот еве што може да значи

Слободен печат