Макрон го напуштил состанокот по ЖЕСТОКИ КРИТИКИ од колегите за одлуката за Македонија – Слободен печат
ВестиМакедонија

Макрон го напуштил состанокот по ЖЕСТОКИ КРИТИКИ од колегите за одлуката за Македонија

Темата за проширувањето била повторно отворена пред лидерите на земјите-членки.

Францускиот претседател, Емануел Макрон, го напуштил денешното продолжение на Европскиот совет, соочен со жестока критика од повеќемина колеги од други земји-членки поради тоа што не се согласува со одлука за отворање преговори со Македонија, пишува 360 Степени.

Темата за проширувањето била повторно отворена пред лидерите на земјите-членки, при што неколкумина премиери, според изворот на „360 Степени“, лично го критикувале Макрон за „неможност да ги согледа последиците од неиспорачувањето позитивен сигнал до земјите од Западен Балкан“. Притоа, францускиот претседател се налутил и ја напуштил пленарната сала во зградата „Европа“ во Брисел.

Група земји-членки на ЕУ, предводени од Словенија и Малта и поддржани од Бугарија, доцна синоќа го блокирале предлог-заклучокот составен од Ангела Меркел, Емануел Макрон и Доналд Туск, за одлагање на одлуката за отворање преговори со Северна Македонија и со Албанија за на пролет.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Еден коментар

  1. Макрон е во право, треба промени во ЕУ, треба да го сменат начинот на гласање, не може да се бара 100% гласа, и еве еден будала може да стопира многу одлуки затоа што него му е ќеф така! Ова може да им се случи и со нивни внатрешни одлуки важни за нив “светите членки”.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close