Македонија го потсетила Косово дека чека екстрадиција на обвинетите во „Монструм“

Министерството за правда и годинава ќе продолжи со напорите лицата да бидат екстрадирани во земјава, информираат оттаму за „Слободен печат“ по најавата на министерот Бојан Маричиќ  кога стапи на должност дека ќе биде поднесено ново барање за екстрадиција на обвинетите во случајот „Монструм“.

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ се веќе седум години во бегство на Косово, а обвинителката Фатиме Фетаи во завршните зборови за случајот „Монструм“ истакна дека токму од нив ќе се дознае вистинскиот мотив за грозоморното убиство, со кое, според неа, се целело кон дестабилизација на земјата и меѓуетнички конфликти.

-Косовските власти го одбија првото барање за екстрадиција на Алил Демири и Африм Исмаиловиќ. На 05.09.2018 е испратено ново барање, кое косовските власти го добиле два дена подоцна, односно на 07.09.2018. Од тогаш Министерството за правда испрати повеќе потсетувања до косовските служби за одговор по барањето за екстрадиција. Вакво потсетување последен пат е испратено оваа година, известуваат од Министерството.

Прочитајте и...  Сопствениците на парцелите бараат кат повеќе, не зеленило

Оттаму додаваат дека досега државата добила само известување дека Африм Исмаиловиќ е недостапен на косовските органи, односно не можат да го лоцираат.

Адвокатот Рауфи: Ќе бараме отштета за времето што Љута го помина во затвор!

„Направивме г*мнарија, убивме човек“ – Фетаи побара казна доживотен затвор за обвинетите од „Монструм“

 

Поврзани вести

Професор Ивановски: Собирањето и рециклирањето на отпадот е голем потенцијал и нови 2.000 работни места

Трамп: Нема да правам нова партија, тоа се лажни вести

Слободен печат

Оштетени штедачи на Еуростандард: Дали и докапитализацијата од 10 милиони евра е дел од криминалот?

Слободен печат

Румена Бужаровска до Коцарев: Претседателот на МАНУ шири лажни вести

Слободен печат

На скопскиот аеродром, 12 обвинети за употреба на фалсификувани потврди за ПЦР тестови

Слободен печат

Курц со критики за ЕМА: Побрзо одобрувајте ги вакцините

Слободен печат

Остави Коментар