7 C
Скопје

„Направивме г*мнарија, убивме човек“ – Фетаи побара казна доживотен затвор за обвинетите од „Монструм“

Обвинителката Фатиме Фетаи за обвинетите во „Монструм“ Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ рече дека по извршувањето на убиствата побегнале од местото на петкратното убиство кај Смилковско езеро, користејќи ја „опел омегата“ и се упатиле на договореното место каде ги чекал обвинетиот Хаки Азири.

Тој знаел дека тројцата обвинети отишле да извршат некаква работа поради нерасчистени сметки, а потоа откако дознал што се случило, не кажал ништо. Фејзи Азири, пак, потоа помогнал во бегството.

– На Хаки Азири му било кажано само дека имаат некои нерасчистени сметки и добил напатствија каде да ги чека додека да ја завршат работат, а му кажале дека додека ги чека мобилниот телефон треба да му биде исклучен. Околу 18:30 го однел по Агим Исмаиловиќ кај станицата за последна 9 во Топанско поле, каде била паркирана “опел омегата” во која влегол обвинетиот Агим Исмаиловиќ, а Хаки отишол да ги чека на договореното место и околу 20 часот пристигнала опел омегата, обвинетите се качиле во возилото на Хаки, а при влегување на прашање на Хаки “што бидна” Африм рекол „направивме гомнарија, убивме човек“.

Прочитајте и...  ВИДЕО I Заев на Фејсбук: Да покажеме дека власта и опозицијата можеме да застанеме заедно

Иако дознал дека сториле убиство ги превезол во домот од каде излегле од возилото, па од дознавање до заминување, ги криел и ги оддалечил од местото на настанот. Фејзи Азири, пак, иако знаел дека сториле убиства на повеќе лица со кои било создадено чувство на страв кај населението, организирал бегство на Алил Демири и Африм Исмаиловиќ од Република Македонија во Косово, рече обвинителката.

Меѓудругото, Фетаи во својот завршен збор рече:

– Да се разбереме, овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор. За петкратното убиство на 12 април 2012 година, обвинети се Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Африм Исмаиловиќ, Алил Демири, Хаки Азири и Сами Љута. Африм Исмаиловиќ и Алил Демири се во бегство во Косово и досега не се екстрадирани.

Прочитајте и...  Нетанјаху: До крајот на април, Израел ќе се справи со епидемијата

Во претходното судење петмината беа осудени на доживотен затвор, но Врховниот суд во декември 2017 година ја укина пресудата, а случајот „Монструм“ потоа го презеде СЈО и судењето почна од почеток. Кај Смилковското Езеро настрадаа четирите момчиња Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски и Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски.

„За нога допрев едно од момчињата. Немаше пулс“ – потресно сведочење на полицаец за масакрот кај Смилковско езеро

Поврзани вести

Русија ги тужи Гугл, Фејсбук, Твитер затоа што не ги избришале содржините на протестите

Слободен печат

ВИДЕО| Борче Митевски: Ако ме предложи партијата, ќе ја барам довербата од граѓаните по четврти пат

Од утре пониски температури, врнежи од дожд и снег на повисоките места

Слободен печат

Филипче најави повисоки плати за сите вработени во јавното здравство

Слободен печат

Царовска: Компаниите се подготвени да ги отворат своите врати за пракса на средношколците

Слободен печат

Приведен тетовец кој со возило удрил во возач чие возило било во дефект

Слободен печат

Остави Коментар