Луѓето во 18-ти век спиеле два пати во текот на ноќта: Периодот помеѓу првиот и вториот сон бил посебен!

Замислете да живеете во 18 век и во 20:30 часот веќе сте легнати во кревет. Спиете неколку часа, а потоа се будите во 02:30 часот, се облекувате и заминувате на прошетка или се молите или се дружите со соседите бидејќи во ова време не спие никој.

Во тоа време луѓето спиеле два пати во текот на ноќта, станувале неколку пати сред ноќ, а пото до зорите повторно се враќале во кревет.

Овој ритам на спиење прв пат го открил професорот по историја на Универзитетот во Вирџинија.

Неговото истражување утврдило дека луѓето спиеле во интервали – прво имале 3 до 4 часа сон, а потоа 2 до 3 часа биле будни, па повторно продолжувале со спиење до утрото.

Прочитајте и...  Темната страна на писателот на книгата „Алиса во земјата на чудата“, кое било девојчето Алис и зошто ја фотографирал гола?

Тоа било стандарден, прифатен начин на спиење.

Постојат документи од еден лекар кој тврди дека најдобро време за размислување е помеѓу „првиот сон и вториот сон“.

Исто така, поединечни истражувања сведочат за тоа дека најмногу деца се зачнале токму после првиот сон.

Што правеле луѓето помеѓу двата сонови?

Како што е докажано, едните воделе љубов, другите пушеле цигари и разговарале со личностите со кои ја делеле постелата, трети читале книги, четврти се молеле (постоела дури и „молитва за помеѓу два сонови“), додека некои биле активни и ги посетувале соседите.

Овој двократен модел на спиење завршил со појавата на струја. Луѓето тогаш можеле да се дружат и во „доцните часови“, па периодот на спиење бил скратен и претворен во 8-часовен сон наместо два сонови и пауза.

Прочитајте и...  Рита Ора топлес на Ибица: Пејачката ужива во летото!

Инспирирани од ова откритие, научниците направиле испитување на 15 мажи на кои им била „ускратена светлината“, па тие легнувале порано, но исто така се буделе во сред ноќ за да може изутрина пак да спијат.

Периодот помеѓу двата сона често го нарекувале најсмирениот период во нивниот живот, нешто како медитативна состојба. Никој од нив не се оптеретувал поради будењето, бидејќи се чувствувале совршено смирени.

Прочитај повеќе

ВРИЈАТ социјалните мрежи: Панчо од ДНК од Охрид порача „Лепотици, не секој газ е наменет за танга по плажа“ (ФОТО)

Слободен печат.

Бијонсе во соработка со Дизни сними раскошен визуелен албум (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Кога и колку да пиете вода, за организмот да ви функционира совршено

Слободен печат

Тијана Дапчевиќ без влакна на јазикот: Нема потреба да се додаваат нови вируси во општеството, и овој што го имаме е сосема доволен

Слободен печат

Хороскоп за 3 август: Раковите ќе флертуваат со колега, пред Скорпиите дилема

Слободен печат

Виц на денот – Сирење

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рита Ора топлес на Ибица: Пејачката ужива во летото!

Слободен Печат

Дали некои луѓе имаат заштита од коронавирусот?

Слободен Печат

Мачка го украде вниманието од моделите и прошета по модната писта (ВИДЕО)

Слободен Печат

Темната страна на писателот на книгата „Алиса во земјата на чудата“, кое било девојчето Алис и зошто ја фотографирал гола?

Слободен Печат

Пет причини зошто да ги јадете семките од лубеница кои се исклучително добри за вашето здравје!

Слободен Печат

Преубавата принцеза која го променила најконзервативното кралство, отворила училишта и болници, а луѓето ја гледале како филмска ѕвезда

Слободен печат