ЛШ: Фудбалерите на Силекс негативни на Ковид-19 пред мечот во Баку!

Добри вести доаѓаат од кратовскиот клуб пред летот за Азербејџан каде што ќе го одиграат натпреварот од првото квалификациско коло од Лигата на шампионите против Карабах.

Македонскиот претставник во ЛШ за оваа сезона денеска ги направи комплетните тестови за Ковид-19.

Денешните резултати покажаа дека сите фудбалери, тренерскиот персонал и раководството на тимот се негативни – информираат од клубот.

Со оглед на ситуацијата со Ковид-19, УЕФА внимателно ја следи ситуацијата во сите клубови кои настапуваат на меѓународната сцена ова лето, заразени играчи непосредно пред самиот меч може да значи и елиминација од натпреварувањата, а неодамна тоа го доживеа косовската Дрита.

Негативните тестови се одличен знак за кратовци кој својот меч против Карабах ќе го имаат во вторник (18 август) со почеток од 18.00 часот по македонско време, а 20.00 по локално во Баку.

Прочитајте и...  НБА нема да го стави Коби Брајант на логото на лигата

Главен судија во оваа средба ќе биде Јарослав Козик од Украина.

Поврзани вести

ВИДЕО: Триумф на Наполи, десетина минути за Елмас

Слободен печат

Шоу на Кејн и Бејл за нов триумф на Тотенхем

Слободен печат

Барселона има нов претседател, Меси останува на „Камп Ноу“?

Слободен печат

Милинковиќ-Савиќ на лето од Лацио се сели во Јувентус?

Слободен печат

Коронавирус пред ол-стар натпреварот, двајца кошаркари го откажаа настапот

Слободен печат

Познат распоредот за третиот дел од сезоната во ПМФЛ: Вардар во првите две кола против Шкупи и Шкендија

Слободен печат

Остави Коментар