Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Компанијата за вселенски туризам, „Virgin Galactic“, која своите први клиенти планира да ги испрати во вселената до летото 2020 година, најави дека поради големата побарувачка во продажба ќе пушти уште карти, и двојно го зголеми бројот на резервации во однос на септември 2019 година. Сега на листата за чекање има 7.957 заинтересирани, пишува порталот „Сибиз“.

Цените и датумот за следното лето не се познати, но картите за првиот комерцијален лет се распродадени. Засега компанијата резервираше 603 фиксни резервации од 60 земји во светот, по цена од дури 250.000 долари, но „Virgin Galactic“ и понатаму ги прима барањата од заинтересираните авантуристи.

Затоа во среда во продажба ќе бидат пуштени нова серија на карти, а Би-Би-Си пишува дека компанијата истовремено започнала квалификациски програм наречен „One Small Step“ (Еден мал чекор), за кој е потребно да се плати депозит во износ од илјада долари.

Прочитајте и...  Од коронавирус почина Владо Бјелогрлиќ, најдобриот пријател на Вучиќ

Вестите се објавени откако е соопштено дека компанијата во минатото тромесечие забележала губиток од 73 милиони долари.

Меѓу познатите луѓе кои веќе имаат купено карти се пејачот Џастин Бибер и глумецот Леонардо Ди Каприо, а и сопственикот на „Virgin Galactic“, сер Ричард Бренсон рече дека има намера да им се придружи на патниците на првиот комерцијален лет.

Прочитај повеќе

Втор викенд со полициски час, празни улици низ Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Располагаме со 4.500 тестови, очекуваме донација од 20.000 китови за тестирање

Слободен печат

Бојаџиев: Инфективното одделение и дежурниот лекар ги запазиле процедурите за коронавирус кај 78-годишниот велешанец

Слободен печат

Спасовски: Ова е и повик до сите наши граѓани – Како никогаш досега е потребна помошта од нас за сите здравствени работници

Слободен печат

Руската помош за Италија не е квалитетна?

Корона криза во доба на роботи: „Каде тргнавте госпоѓо? Лична карта, ве молам!”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Унгарија подготвува 27 милијарди евра за живнување на економијата

Слободен печат

Во Швајцарија од Ковид-19 починаа 540 лица, во Холандија бројката се искачи на 1.651

Бојана Нојиќ

Внуката на сенаторот Роберт Кенеди и нејзиниот син исчезнаа во водите на Заливот Чесапик

Бојана Нојиќ

Бремената свршеница на Борис Џонсон имала симптоми на Ковид-19

Слободен печат

Охриѓанката Нацева донира маски, ракавици и дезинфекциски средства за полицајците

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Неапол среде пандемија на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат