Либија станува арена на судир на регионалните и глобалните воени сили - Слободен печат

Либија станува арена на судир на регионалните и глобалните воени сили

Командантот на Либиската национална армија (ЛНА) Халифа Хафтар, кој си замина од Москва без да го потпише договорот за примирје со Владата во Триполи на Фаез Сараџ, изјави дека предложената ватијанта на документот игнорира голем број од барањата на ЛНА.

Командантот на Либиската народна армија Халифа Хафтар ги напуштил преговорите за мировен договор помеѓу завојуваните страни во Либија кои се одржувале во Москва, вели новинарот Дејан Андоновиќ за Утрински брифинг на „Слободен печат“.

Хафтар ги напуштил преговорите без потпишување на договор, министерот Сергеј Лавров рекол дека меѓународно признатата влада на Западот на премиерот Фајез ел Сараџ потпишала договор.

Синоќа било објавено дека Хафтар побарал „повеќе време за размислување“.

Тој изјавил дека предложената варијанта на документот игнорира голем број од барањата на ЛНА.

Хафтар повика и за меѓународен мониторинг на примирјето без никакво учество на Турција и безусловно повлекување на „платениците, донесени од Сирија и од Турција”.

Во меѓувреме започнале вооружени конфликти јужно од Триполи, а во соопштението објавено на локалната телевизија, војската на Хафтар прогласила дека се спремни и определени за победа.

Преговорите на завојуваните страни во Либија се одржани со посредство на Русија и Турција. Тие две земји ги повикаа страните да ја завршат војната и отворат пат за пронаоѓање на решение со кое ќе се стабилизира ситуацијата во Либија. Иницијативата за овие преговори беше предложена викендов од германската канцеларка Ангела Меркел и рускиот претседател Владимир Путин.

Либија веќе девет месеци е распната меѓу две страни. На истокот се наоѓа Либиската национална армија, предводена од генералот Хафтар – кого го подржуваат Русија, Египет и Обединетите Арапски Емирати, додека на западот е меѓународно признатата влада на премиерот Фајез Ел Сараџ со седиште во Триполи, кого воено го поддржува Турција.

Прочитај повеќе

Спасовски: Се унапредуваат односите и соработката меѓу Северна Македонија и Руската Федерација

Слободен печат

Заев го повика Мицкоски да изнајдат заедничко решение за Законот за јавно обвинителство

Слободен печат

30 ПРАШАЊА СО СТУДЕНТ ВО „КУЗМАН“: Името на мојот студентски живот како филм би бил САМОУНИШТУВАЊЕ (ВИДЕО)

Слободен печат

Спасовски: За овие две и пол години се решија најважните и најтешките прашања

Слободен печат

Димовски: Со Зaконот за стратешки инвестиции се остава простор за потенцијални злоупотреби

Слободен печат

Дождовите спас од Бога: Стивнаа пожарите во Австралија

Слободен печат

Остави Коментар

seven + fifteen =

Прочитај повеќе

САД ја поздрави одлуката на Албанија да протера ирански дипломати

Слободен печат

Димов: Албанците добија многу права, бидејќи се бореа за тоа, ние Ромите не се бориме и затоа сме дискриминирани

ШТО СЕ СЛУЧУВАЛО ВО РУСИЈА: Путин во тајност ја држел својата одлука, на министрите во последен час им било речено да поднесат оставка

Слободен печат

Генералот Хафтар согласен со сите забелешки на Грција

Слободен печат

ФИТР-МБА: Домашните компании ќе имаат олеснет пристап до финансиски средства

Слободен печат

Калеска-Ванчева: Законот за јавно обвинителство може да биде добар само ако биде донесен со консензус

Слободен печат