Либија станува арена на судир на регионалните и глобалните воени сили

Командантот на Либиската национална армија (ЛНА) Халифа Хафтар, кој си замина од Москва без да го потпише договорот за примирје со Владата во Триполи на Фаез Сараџ, изјави дека предложената ватијанта на документот игнорира голем број од барањата на ЛНА.

Командантот на Либиската народна армија Халифа Хафтар ги напуштил преговорите за мировен договор помеѓу завојуваните страни во Либија кои се одржувале во Москва, вели новинарот Дејан Андоновиќ за Утрински брифинг на „Слободен печат“.

Хафтар ги напуштил преговорите без потпишување на договор, министерот Сергеј Лавров рекол дека меѓународно признатата влада на Западот на премиерот Фајез ел Сараџ потпишала договор.

Синоќа било објавено дека Хафтар побарал „повеќе време за размислување“.

Тој изјавил дека предложената варијанта на документот игнорира голем број од барањата на ЛНА.

Хафтар повика и за меѓународен мониторинг на примирјето без никакво учество на Турција и безусловно повлекување на „платениците, донесени од Сирија и од Турција”.

Во меѓувреме започнале вооружени конфликти јужно од Триполи, а во соопштението објавено на локалната телевизија, војската на Хафтар прогласила дека се спремни и определени за победа.

Прочитајте и...  Израелско-либански разговори следниот месец

Преговорите на завојуваните страни во Либија се одржани со посредство на Русија и Турција. Тие две земји ги повикаа страните да ја завршат војната и отворат пат за пронаоѓање на решение со кое ќе се стабилизира ситуацијата во Либија. Иницијативата за овие преговори беше предложена викендов од германската канцеларка Ангела Меркел и рускиот претседател Владимир Путин.

Либија веќе девет месеци е распната меѓу две страни. На истокот се наоѓа Либиската национална армија, предводена од генералот Хафтар – кого го подржуваат Русија, Египет и Обединетите Арапски Емирати, додека на западот е меѓународно признатата влада на премиерот Фајез Ел Сараџ со седиште во Триполи, кого воено го поддржува Турција.

Прочитај повеќе

Швајцарците со мнозинство од 50,1 процент го поддржаа купувањето на нови борбени авиони

Слободен печат

Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Слободен печат

Белите мантили на удар – и буквално: Сè почести физички напади врз здравствените работници

Слободен печат

Дали е Брисел новото европско жариште?

Слободен печат

Азербејџан прогласи воена состојба: Ерменија размислува да ја признае независноста на Нагорно-Карабах

Слободен печат

Белоруската полиција со солзавец и шок бомби против „непослушните демонстранти“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судирите меѓу Ерменија и Азербејџан: Зошто започнаа и како светот гледа на нив? (ВИДЕО)

Слободен печат

Именувањата на директорите ќе почнат најдоцна до 15 октомври

Слободен печат

Макрон: Лукашенко мора да си оди

Слободен печат

Заев: Фирмите што имаат загуба нема да треба да исплатат К-15 на вработените

Слободен печат

Париз ги повика Ереван и Баку на прекин на непријателствата

Слободен печат

Во Индија околу шест милиони инфицирани од коронавирус

Слободен печат